آبشار دیز، آبشاری زیبا در شهر خلخال

آبشار دیز، آبشاری زیبا در شهر خلخال

آبشار دیز خلخال

سرتاسر استان اردبیل پر از چشمه ها و آبشار های بکر و دیدنی است یکی از این آبشارها، آبشار دیز نام دارد که در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان خلخال واقع شده است. دیز نام یک روستا در دهستان شال بخش خوش رستم استان اردبیل است. در روستای دیز آبشاری بکر و چشم نواز قرار گرفته که با نام آبشار دیز مشهور است.

آبشار دیز خلخالروستای دیز

روستای دیز در یک منطقه کوهستانی واقع شده و همین عامل سبب پدید آمدن مناظر طبیعی بسیار جذاب و دیدنی و باغات میوه مختلف، در این روستای زیبا شده است. این روستا در ۱۰ کیلومتری شهر کلور و ۴۰ کیلومتری شهر خلخال قرار گرفته است. بهتزین زمان سفر به این منطقه و آبشار دیز، فصل بهار است.

ویژگی‌های آبشار دیز

این آبشار بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و همین ارتفاع زیاد موجب زیبایی این آبشار شده است. آبشار دیز از میان یک صخره سنگی در جریان است که در طول زمان این صخره را شکافته است . این آبشار در میان تنگه ای عمیق قرار گرفته و تاج آن نسبت به کف دره بیرون زدگی دارد و اطراف آن گونه های گیاهی مختلفی وجود دارد. مناطق اطراف آبشار را باغات عظیم میوه فرا گرفته و چندین چشمه دائمی و فصلی در این نواحی در جریان هستند.

آبشار دیز خلخال

مسیر دسترسی به آبشار

پس از عبور از روستا، یک مسیر صخره‌ای را در پیش دارید که از میان دره‌هایی سرسبز اما پر پیچ و خم خواهید‌کرد و پس از طی این مسیر هیجان‌انگیز و لذت‌بخش به آبشار دیز می‌رسید.

شهر خلخال که شهری خوش آب و هوا و سرسبز است علاوه بر آبشار دیز، جاذبه های طبیعی متعددی دارد. به عنوان مثال رود طویل و زندگی‌بخش قزل اوزن از این شهر عبور می‌کند. بر بلندای این رود پل معلق پیرتقی قرار دارد که از دیدنی های این منطقه است.

علاوه بر این، منطقه گردشگری ازناو، منطقه حفاظت شده آق داغ و یا منطقه گردشگری فینارود و… از جاذبه های گردشگری این شهر هستند که سفر به آن‌ها خالی از لطف نبوده و خاطره‌ای خوش را برایتان رقم خواهد زد.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل