آبشار زیبا و چشمه آبگرم سردابه

آبشار زیبا و چشمه آبگرم سردابه

روستای سردابه اردبیل، منطقه‌ی جذاب گردشگری با آبشار و چشمه های متعدد

آبشار سردابه از زیبا‌ترین آبشار های اردبیل است که در روستای سردابه قراردارد. روستای سردابه با داشتن آبشار‌ها و آبگرم‌های متعدد از روستا‌های توریستی ایران محسوب‌می‌شود این آبشار در دامنه شرقی کوه سبلان در جریان‌است و حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. منظره جذاب آبشار باطبیعت سرسبز و زیبای اطراف آن، این منطقه ییلاقی را تبدیل به محدوده‌ای گردشگر پذیر و دیدنی کرده‌است.بهترین زمان سفر به این منطقه فصل بهار است.

روستای سردابه

حجم جریان آب این آبشار کم و محدود است اما در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی، آب آن افزایش می‌یابد. دبی آب این آبشار در حدود ۲۵ لیتر در ثانیه و به صورت دائمی در جریان است. اگر آب آن را بچشید کمی ترش مزه و بیرنگ بوده و البته بسیار شفاف و زلال است.

چشمه آبگرم سردابه با خاصیت درمانی

در نزدیکی این آبشار، چشمه آبگرم معدنی سردابه قرار دارد. این چشمه نیز همانند آبشار سردابه از کوه سبلان سرچشمه می گیرد. دمای آب آن حدود ۳۵ درجه سانتی گراد است و با ۲.۵ ph اسیدی محسوب می شود. ترکیبات موجود در آب آن کلسیک و سولفات و گوگرد است که اگر آب آن را بو کنید بوی گوگرد را حس خواهید کرد. به گفته کارشناسان پزشکی، این آبگرم معدنی خاصیت درمانی دارد و برای درمان بیماری هایی همانند یرقان و زردی موثر است.

آبشار سردابه

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل