آبشار شوله لر دره سی

آبشار شوله لر دره سی

شوله لر دره سی آبشاری زیبا در گرمی

آبشار شوله لر دره سی یک آبشاری زیبا در  هفت کیلومتری از جنوب شرقی شهر گرمی است.

آبشار شوله‌ لر دره ‌سی که در زبان فارسی به آن دره آبشار ها می گویند با داشتن ده ها آبشار بزرگ وکوچک به یکی از نقاط گردشگری روستای گئوز لی تبدیل شده است.

این آبشاره دره ی با داشتن ویژگی ای منحصر به فرد همچون وجود آبشار های ریز و درشت با طول های نسبتا بزرگ، همچنین وجود مناظر طبیعی زیبا مثل کوه و درختان متعدد می تواند در صورت شناسانده شدن به عنوان  یک جاذبه طبیعی و فراهم کردن خدمات گردشگری در اطراف آن به یک جاذبه گردشگری مهم در منطقه مغان و استان اردبیل تبدیل شود.

آبشار شوله لر دره

طول دره ی دره شوله لر سی چهار و نیم کیلومتر است، آبشار های این دره در شعبه گئوزلی چای رودخانه  اوجرلو چای واقع شده است.

از آبشارهای مهم آن می­توان به بویوک شوله، قیزیل قایا شوله‌سی، یوخاری شوله و… اشاره کرد؛ آبشار بویوک شوله که یکی از بزرگ ترین آبشارهای شوله لر دره سی است ارتفاعی در حدود بیست و یک متر دارد.

بویوک شوله بین سه روستای قوزلو و شاوون و یوخاری واقع شده است و دیگر آبشارها با ارتفاع کمتر حدود شانزده متر در امتداد بیوک شوله قرار گرفته اند، آبشارها ی مثل  قیزیل قایاسی  با ارتفاع چهارده متر که در فاصله ی ده دقیقه ای از شمال شرقی روستای قوزلو است و شوران شوله سی با ارتفاع سیزده متر، گئن دره شوله سی با ارتفاع دوازده متر از آبشارهای مهم دره سی است.

 آیشارشوله لر دره سی  طبیعت زیبای شوله لر دره سی

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل