آراز چایی (رود ارس) رابشناسیم

آراز چایی (رود ارس) رابشناسیم

آراز چایی معروف ترین جاذبه ی گردشگری پارس آباد

کشور ایران مناطق گردشگری زیادی دارد که سرشار از زیبایی، فریبندگی و هیجان است.

این مناطق دیدنی بکر به قدری زیاد هستند که اگر شما تمام عمر خود را صرف گشت و گذار و ماجرایی جویی در این مناطق بگذارید باز هم نمی توانید از همه آن ها بازدید کنید.

رودخانه آراز

 آرازچایی بزرگ ترین رود آذربایجان

آراز چایی یاهمان رود ارس یکی از جاذبه های گردشگری ایران می باشد که عنوان طولانی ترین رود آذربایجان را برخود گرفته است.

این رود از کوه مین گل داغ (هزار برکه) در جنوب ترکیه سرچشمه می گیرد و پس از طی حدود ۴۴۰  کیلومتر مرز مشترک ایران با جمهوری آذربایجان در خاک جمهوری آذربایجان به رود کورا می پیوندد و سرانجام به دریای خزر می ریزد.

 

چای آراز

آراز چایی بزرگ ترین منع آبیاری پارس آباد

رودخانه ارس به طول ۱۰۷۲ کیلومتر به عنوان شریان حیاتی منطقه و عمده‌ترین منبع آبیاری دشت مغان شناخته شده است و یکی از مهم ترین رودهای مرزی ایران به حساب می آید.

این رود در محدوده شمالی آذربایجان غربی، شرقی و اردبیل ازغرب به شرق جریان دارد.

رود آراز در ابتدای ورود به استان اردبیل وارد منطقه مغان می شود و سپس از پل حسرت کورپوسی  وارد سد میل مغان که درغرب اصلاندوز مغان واقع شده می ریزد.

 

چای اراز

 

از آنجایی که آراز چایی از مناطق کوهستانی عبور می کند تمامی مسیر این رودخانه با زیبای کوهستان تلفیق شده و یک منظره بکر و زیبای را به وجود می آورد.

در کنار این زیبایی آثار تاریخی متعددی نیز در این منطقه وجود دارد که ازجمله می‌ توان به دو اثر ثبت ملی شده به نام ، تالاب دوز کندی و چهل‌پله دوزکندی(بیشتر بدانید)  اشاره کرد.

به دلیل زیبایی بی نظیری که این رود دارد همه سال گردشگران زیادیی برای بازدید و تفریح به این مکان می آیند به گونه ی که در چندسال اخیر نام آراز به کرات در اخبار مرور شده است.

 

آثارتاریخ آراز

آراز چایی میزبان پرندگان مهاجر

با ورود فصل پاییز و شروع اولین بارش پاییزی پرندگان مهاجر زیادی مهمان تالاب های آراز مغان می شوند.

این پرندگان اغلب از  مناطق سردسیری شمال اروپا علی‌ الخصوص روسیه وارد پارس آباد می شوند، معروف ترین این پرندگان غاز های کمیاب پیشانی سفید هستند.

 

پرندگان مهاجر آراز

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل