آشنایی با امامزاده عبدالله کلور

آشنایی با امامزاده عبدالله کلور

امام زاده عبدالله (ع)

امامزاده سیدعبدالله (ع) از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) است.

آرامگاه آن حضرت در یک کیلومتــری شهر کلور در کنار چشمه زلال بسیـار خنک مشهـور به جیگیزات و رودخانه پرخروش شاهرود در دل کوههای بلند منطقه قرار گرفته است.

ساختمان این امامزاده که سالها پیش گلی بوده ولی اخیرا به همت اداره اوقاف و امور خیریه و همکاری و اهالی تجدید بنا احیا شده است.

هرسال بیش از ۵۰ هزار نفر زائر این بارگاه را زیارت می‌کنند. البته ایام تعطیل این امامزاده پذیرای میهمانان زیادی از استان‌های همجوار به‌خصوص استان گیلان و زنجان می‌شود.

شهرکلور در قسمت جنوبی و ۲۵ کیلومتری شهر خلخال در منطقه بسیاز زیبا و خــوش آب و هوا به نام منطقه شاهرود واقع شده است.

امامزاده عبدالله کلور

زبان تاتی گویش مردم این دیار بوده و شغل اصلی اکثر ساکنین آن کشاورزی و دامداری می‌باشد. مورد توجه واقع شدن این شهر به دلیل قرار گرفتن امامزاده سیدعبدالله بن سیدموسی بن سیدابراهیم الاصغر بن امام موسی‌الکاظم(ع) صاحب مزار مرقد شریف، صاحب کرامت مشهوره و سرسلسله سادات موسوی منطقه خلخال می باشد.

امامزاده عبدالله کلور

مساحت این امامزاده با در نظر گرفتن محوطه بیرونی حدود ۳هکتار است.

با الگوگیری از معماری اسلامی بصورت چهار ضلعی با پنجره‌های مشبک ساخته شده است و آئینه کاری و ضریح این امامزاده به اتمام رسیده و گنبدی با طرح معماری اسلامی امامزاده عبدالله(ع) را از دیگر بناها متمایز ساخته است.

همه ساله در اولین روز ماه رجب جشن رغایب در محوطه این امامزاده با حضور اهالی و سایر میهمانان و بازدیدکنندگان با شور و هیجان فراوان برگزار می ‌شود.

این امامزاده به لحاظ قرارگرفتن در منطقه کوهستانی و بدلیل هم مرز بودن شهر کلور با استان گیلان دارای آب و هوای بسیار لطیفی در تمام فصول سال بخصوص در فصل تابستان است و باعث بوجود آمدن باغ‌ها و مزارع وسیع و میوه‌های مختلف شده است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل