آق داغ بهارهزار رنگ

آق داغ بهارهزار رنگ

 بهارهزار رنگ خلخال

استان اردبیل جاذبه های گردشگری زیباوبکر فراوانی دارد؛ آق داغ شهر خلخال یکی از این جاذبه های گردشگری استان اردبیل می باشد که به بهشت هزار رنگ معروف است.

آق داغ که به آن کوه سفید نیز می گویند، دومین قله بلند استان اردبیل بعد از سبلان می باشد. این کوه زیبا در ارتفاع  ۳۳۰۰متری از سطح دریا در انتهای رشته کوه‌های البرز مرکزی ایران قرار دارد که زیستگاه مناسبی برای  حیات وحش و گونه‌های حفاظت شده می باشد.

کوهستان زیبا وجذاب آق داغ از نظر موقعیت جغرافیایی  در جنوب شرقی شهرستان سرسبز و دیدنی خلخال و در منطقه حفاظت شده آق داغ قرار گرفته است.

فاصله آق داغ با استان اردبیل ۱۴۰.۷کیلومتر و با شهر خلخال ۳۵ کیلومتر می باشدو بهترین مسیر دسترسی به این منطقه جاده خلخال به هشتجین است که تنها ۵ کیلومتر با آن فاصله دارد.

کوه سفید

خزان پاییزی دامنه آق داغ تلفیقی از پاییز و زمستان را در یک نگاه به نمایش گذاشته و چتر سفیدی از برف که بر بالای  قله «آق داغ»  قرار گرفته چهره‌ای هزار رنگ به درختان این منطقه بخشیده است.

آق داغ زیستگاه حیات وحش

آق داغ  دارای اکوسیستمی کوهستانی با وسعت زیاد می باشد که وجود عوارض طبیعی فراوان و آب هوایی متنوع باعث شده این منطقه تبدیل به یک زیستگاه جانوری بشود.

از گونه های جانوری کوهستان آق داغ میتوان به وجود حیواناتی مانند خرس، پلنگ، کبک،  خرگوش، بزکوهی، گراز وحشی، آهوی گواتر دار ایرانی، انواع سمور (جنگلی، سنگی، آبی)، جوجه تیغی، گرگ، روباه معمولی، راسو و گربه جنگلی اشاره کرد.

 

ببر های آق داغ

 پرندگان زیبایی همچون سبزه قبا، زنبورخوار معمولی، هما، کرکس مصری، زردپرها، انواع دم جنبانک‌ ها، توکای سیاه و باغی، چکاوک، جغد و شاه بوف، عقاب صحرایی و عقاب طلایی، سارگپه، قرقی، دلیجه و شاهین که در منطقه حفاظت شده آق داغ در جوار رودخانه قزل اوزن  زندگی می کنند زیبایی بی‌نظیری به این منطقه بخشیده است.

قله های پوشیده از برف آق داغ

قله آق داغ به دلیل ارتفاع زیادی که دارد زود تر از سایر مناطق استان میزبان تن پوش زمستانی در فصل پاییزمی شود. وجود پوشش برفی در این فصل باعث می شود برگ های رنگارنگ درختان با زیبایی وجذابت خاصی در چشم نمایان شوند.

کوهستان زمستانی آق داغ

پیادوری در منظقه آق داغ همراه با من منطره دلنشین وبه یادماندنی

درهنگام پیاده روی از بالای قله به سمت پایین شما شاهد روستا های سوسهاب و مرجین و آق سو خواهید بود که در پایین دست قله آق داغ  قرار دارند.

این مسیرهای زیبا روستای جذابیت فوق العادی به کوهستان داده است که با ساعت‌ها حرکت در آن  آرامشی خاصی برای رهگذران و مسافران رقم میخورد.

روستایی سوسهاب
پوشش گیاهی کوهستان آق داغ

پوشش گیاهی وسیع منطقه آق داغ، رویش درختچه‌های ارس و سایر گونه‌های حیات وحش در ارتفاعات پایین تر از دیگر چشم اندازهای این قله زیباست.

قله آق داغ و ارتفاعات در آن زمان که برف بر بالای این قله جا خوش کرده و در پایین دست آن و در دامنه‌ها یاقوت‌های سرخ حاشیه قزل اوزن و درختان انار رخ نمایی می‌کند، زیبایی خاصی دارد.

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل