امامزاده صالح، امامزاده ای با دومرقد

امامزاده صالح، امامزاده ای با دومرقد

امام زاده صالح اردبیل

از آنجایی که یکی از دلایل مهم گردشگری در جهان، انگیزه مذهبی و زیارتی می باشد همه ساله گردشگران زیادی برای این منظور به کشور ایران می آیند؛ یکی از معروف ترین امامزادگان، امامزاده صالح (ع) می باشد.

این بزرگوار یکی از سادات عالی رتبه و امامزادگان  صحیح النسبی است که بعد از شنیدن خبر ولیعهدی امام رضا (ع) در اوایل قرن سوم هجری از شهر عراق به کشور ایران کوچ می کند و پس از مدتی به شهادت می رسند که هم اکنون مقبره ایشان در شهر اردبیل می باشد.

امامزاده صالح تنها امامزادی است که داری دو مرقد مطهر می باشد که در دو شهر تهران و اردبیل قرار دارد.

 امامزاده صالح

ساخت بنای امامزاده صالح در دوران صفویه

بنا به روایت های نقل شده این امام بزگوار به دنبال امام رضا(ع) امده بودند و بعد از شهادت امام رضا (ع)  توسط خلیفه عباسی ایشان  قیام می کنند تا انتقام امام رضا (ع) رابگیرند ولی ایشان را نیز همانند امام رضا به شهادت می رسانند و سر مطهر این بزرگوار را برای حاکم ری می فرستند.

سرانجام شیعیان و دوستداران خاندان عصمت و طهارت سر مبارک این امامزاده عظیم الشان را در روستایی نزدیک ری که اکنون خیابان تجریش در تهران می باشد به خاک می سپارند و سپس پیکر مطهر ایشان را به شهر دارالارشاد<< اردبیل>> می فرستند تا در این شهر به خاک سپرده شوند.

به گفته ی برخی روایت های نقل شده از کتاب <<بحرالانساب>> تاریخچه ساخت بنای این امامزاده به دوره صفویه باز میگردد که خاندان صفویی علاقه خاصی  به این  امام بزرگوار داشتند.

 

نمای از بیرون امامزاده صالح

امامزاده صالح یا اوغلان امامزداسی

دو نوع امامزاده در شهر اردبیل وجود دارد که یکی از آن‌ها به اوغلان امامزادسی (امامزاده پسر) و دیگری به قیز امامزادسی (امامزاده دختر) معروف هستند.

امامزاده دختر درمحله ی  بین اوچدکان و بازار اردبیل قرار دارد و در جوار مسجدی می باشد که  توسط مرحوم <<حاج میرصالح مجتهدانواری>>ساخته شده است.

مرقد امامزاده صالح (ع) در میدان عالی قاپو اردبیل واقع شده و به امامزاده ی اوغلان معروف می باشد.

مزار شریف ایشان از دوران های گذشته تاکنون مورد توجه خاص و عام قرار داشته و خاندان جلیل القدر صفویه نسبت به آن حضرت ارادت ویژه داشتند.

امامزاده صالح فرزند امام موسی کاظم(ع)

به توجه به اسناد موجود در کتب های ریاض الانساب، کنز الانساب، ناسخ التواریخ، حیاه الامام موسی بن جعفر(ع) و بسیاری دیگراز کتب تاریخی ایشان یکی از سه فرزند بلا فصل امام هفتم شیعیان حضرت امام موسی الکاظم(ع) بوده و برادر امام علی ابن موسی الرضا(ع) می باشند.

همچنین آرامگاه  دوتن از برادران  این بزرگوار با نام های حمزه و سید عبدالعزیز(ع) می باشدکه به همراه برادر خود به منظور ترویج دین به اردبیل امده و در آنجا هم از دنیا رفتند.

مرقد امام زاده حمزه در کلخوران(بیشتر بدانید) اردبیل و در جنوب آرامگاه شیخ جبرئیل واقع شده است و مرقد امامزاده سیدعبدالعزیز(ع) در منطقه نیار اردبیل می باشد.

وجود این امامزادگان در استان اردبیل به سیمای مذهبی شهر اردبیل، جلال و عظمت خاصی بخشیده است.

 

تاثیر امامزاده در فرهنگ و مذهب استان اردبیل

امامزاده صالح یکی از مکان های می باشد که در ماه های محرم و رمضان و ایام های شهادت و میلاد ها مردم برای انجام مراسمات گوناگونی از جمله مداحی و مولدی خوانی و پخش نذورات خودبه این امامزاده می آیند. علاوه بر این بیشتر مردم درهنگام تحویل سال نو به این مکان مقدس می آیند تا سال جدید را در کنار ضریح این حضرت شروع کنند.

 

برگزاری مراسمات مذهبی در امامزاده صالح

تحویل سال نو در امامزاده صالح

معماری ساخت امام زاده صالح

معماری ساخت این آرمگاه به صورت سنتی بوده و بنای آن شامل حرم، صحن و مسجد می باشد. نمای جنوبی بنا  از ایوانی با طاق نیم گنبدی ساخته شده که با کاشی کاری تزئین شده است.

سردر بقعه این امامزاده در زمان شاه عباس با کاشی های آجری کاشی کاری شده که زیبایی وشکوه خاصی به این مکان مقدسداده است.

نمای داخلی امام زاده یک بنایی قدیمی هشت ضلعی می باشد که ضریح در درون آن قرار دارد.

براساس اشعارى که روى کاشى‌هاى ایوان ورودى نوشته شده، این  بنا در زمان شاه‌عباس اول در سال ۱۱۳۰ هجرى ساخته شده است.

امامزاده صالح

از انجایی که این مکان یک مکان زیارتی است وقفی می باشد وهم اکنون در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل می باشد.

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل