امامزاده حلیمه خاتون معروف به قیز امامزاده سی

امامزاده حلیمه خاتون معروف به قیز امامزاده سی

امامزاده حلیمه خاتون اردبیل

امامزاده حلیمه خاتون که به قیز امامزاده سی نیز معروف می باشد، دختر امام موسی بن جعفر(ع) و خواهر حضرت معصومه (ع)، امام رضا (ع) و امامزاده صالح (ع) است.

آرامگاه این بانوی عظیم الشان در بافت تاریخی شهر اردبیل، خیابان سیمتری، کوچه حاج میرصالح در محله ی معروف به اوچ دکان قرار دارد.

امامزاده حلیمه خاتون  یکی از دختران امام موسی کاظم (ع) می باشد که به همراه برادر بزرگوار خود امامزاده صالح (معروف به اوغلان امامزاده سی) به این دیار سفر کردنده  و هم اکنون مرقد مطهرشان  در این شهر می باشد که از ارج و قرب والایی برخوردار است.

حلیمه بانو تنها امامزاده دختر اردبیل است که بانوان و دختران  برای گرفتن حا جت های خود به این مکان مقدس آمده و مرقد مطهر این بانوی بزرگوار را زیارت  می کنند، این امامزاده در بین مردم منطقه اهمیت ویژه دارد و نذورات متعددی در کنار آن توزیع می‌شود که بیانگر جایگاه معنوی آن است.

قدمت تاریخی  این امامزاده به قرن سوم هجری و معاصر با امامزاده های بزرگوار سید صدرالدین و سید صالح و سید حمزه (علیهم السلام)  باز میگردد که در دوران صفویه و قبل و بعد از آن مورد توجه عام و خاص بوده است

ساختمان قدیمی  امامزاده  در طول گذر زمان دچار فرسودگی و تخریب شده و در سال ۱۳۱۷ ه.ش ساختمان جدیدی توسط حاج آقا میر صالح ساخته شده که جای آن را گرفت است وهم ااکنون در جوار بنای امامزاده که از داخل مزین به آینه کاری می باشد مقبره بانی ساختمان امامزاده، «حاج آقا میرصالح» بنا به وصیت خودش قرار گرفته است.

 

 

 

 

.

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل