بازسازی و احیای مدرسه جعفر اسلامی

بازسازی و احیای مدرسه جعفر اسلامی

مدرسه جعفر اسلامی

مدرسه جعفراسلامی واقع در شهرستان اردبیل و در یکی از محلات قدیمی به نام کوچه ارمنستان واقع شده است. مدرسه جعفراسلامی در داخل محدوده بافت قدیم قرار گرفته است. فاصله بسیار نزدیک با چند بنای تاریخی از جمله کلیسای حضرت مریم مقدس، مجموعه بازار تاریخی اردبیل و بقعه شیخ صفی الدین دارد.

این بنا از یادگارهای دوره قاجار می باشد که ابتدا به عنوان فضای مسکونی مورد استفاده قرار می گرفت. این خانه دارای پلان مشابهی، هم ردیف با سایر خانه های دوران قاجار در اردبیل همچون خانه رضازاده می باشد.

این ساختمان در سال های قبل از انقلاب به اداره آموزش و پرورش واگذار شد و به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار گرفت. این بنا شامل زیرزمین، طبقه همکف و طبقه فوقانی بوده، نمای جنوبی آن دارای ایوان می باشد که بر روی چهار ستون استوار گردیده است.

طرفین ایوان دارای ورودی هایی است که ارتباط طبقه همکف و فوقانی را میسر می سازند. راه پله های آن نیز چوبی بوده و در منتهی الیه راهرو ورودی واقع شده است که روی آن با شیشه های رنگی تزیین شده است.

ارتفاع تالار بیشتر از اتاق های مجاور بوده و سقف آن به صورت دوپوش می باشد روی این اصل ارتفاع سقف اتاق های مجاور تالار کمتر از ارتفاع سقف تالار می باشد و در نهایت سقف دارای سطح تراز یکسانی می باشد. این ساختمان دارای نمای آجری با پنجره های چوبی و ستون های چوبی می باشد.

پنجره ارسی در مقابل ایوان دارای تزیینات چوبی و نیز شیشه های رنگین می باشد. ستون های چوبی نیز هر کدام دارای تزیینات چوبی خاصی با سرستون های چوبی می باشد. این ستون ها هر کدام بر روی پایه های سنگی به ارتفاع حدود ۵۰ سانتی متر واقع شده اند.

مدرسه جعفر اسلامی

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل: «تاکنون بیش از ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال برای این بنا هزینه شده است که برای اتمام آن نیز بیش از ۲ میلیارد ریال لازم است.»

مرمت این بنا شامل قسمت‌های چوبی، تعویض ستون‌ها و مرمت دیگر قسمت‌های مدرسه را شامل می‌شود.

حفظ و نگهداری از این بناها و آموزش نسل‌های آینده می‌تواند در معرفی هرچه بهتر تاریخ و فرهنگ استان اردبیل به مخاطبان، به ویژه گردشگران خارجی کمک قابل توجهی کند.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل