بالهارود (بلغارچای)، رودی بین ایران و آذربایجان

بالهارود (بلغارچای)، رودی بین ایران و آذربایجان

رودخانه بالهارود ایران

بالهارود، رودی بین ایران و کشور جمهوری آذربایجان است. این رودخانه مرزی با نام‌های شیرین سو، شنبه چای و بیلرچای و آدینه بازارچای نیز شناخته می‌شود اما نام رایج آن بلغارچای است. این رودخانه از کوه‌های اوجارود سرچشمه می‌گیرد و طول  آن حدود ۱۶۳ کیلومتر است. بالهارود پس از گذر از شهر بیله سوار، وارد خاک جمهوری آذربایجان می‌شود و بر خلاف تصور به دریای خزر منتهی نمی‌شود بلکه به دریاچه محمود چاله می‌ریزد.

بالهارود

بالهارود، بالهاری یا بلغارچای در شرق شهرستان گرمی جریان دارد و این شهرستان را از شهرستان یاردیملی و جلیل‌آباد کشور جمهوری آذربایجان جدا می‌کند. اطراف این رودخانه زیبا تفرجگاه مردم منطقه گرمی محسوب می‌شود.

سر چشمه این رود در روستاهای داش دیبی، سیا (چشمه های خل خانا، داش نو بولاغ، بوز بولاغ و سویوغ بولاغ)، بورک آباد، جنگان و چشمه های جنگلی در جمهوری آذربایجان بوده و از پیوند چندین رود از جمله مهره چایی، سالالا چای، گرمی چای و شوون چایی به وجود آمده است.

بر روی این رودخانه در خاک کشور آذربایجان در زمان اتحاد جماهیر شوروی، سدی به نام سد بلغارچای احداث شد که نقش مهم و حیاتی در آبیاری دشت مغان آن سوی مرز دارد.

استان اردبیل  تقریبا ۳۸۲ کیلومتر با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد که در ۱۵۹ کیلومتر آن رودخانه ارس و بالهارود جریان دارند.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل