باکاروانسرای سنگی شاه عباس آشنا شوید

باکاروانسرای سنگی شاه عباس آشنا شوید

معرفی کاروانسرای سنگی شاه عباس

کاروانسراها از آثار تاریخی دیدنی و مهم ایران هستند که روزگاری محل استراحت و نفس تازه کردن کاروان هایی بودند؛ کاروانیانی که پس از ساعت ها پیاده روی به این محل پناه می بردند.

اردبیل که در شمال غربی ایران زمین واقع شده،  با قدمتی بیش از ۳۰۰ هزار سال به عنوان شهر باستانی این کشور به شمار می رود وآثار باستانی متعددی را در دل خود جای داده است. از آنجایی که شهر اردبیل در مسیر جاده ابریشم قرار دارد کاروان های تجاری نظامی زیادی از این منطقه عبور میکرد به همین سبب کاروانسرا های مختلفی در جای جای این شهر ساخته شده تا میزبان پذیرایی از این کاروانیان باشند

هم اکنون تعداد زیادی از این کاروانسرا ها در اثر گذشت زمان تخریب شده و از بین رفته‌اند. اما هنوز تعدادی از اکاروانسراها بر جای مانده‌ که معماری منحصربه فرد آن‌ها بسیار تماشایی است.

کاروانسرای شاه عباس

یکی از این کاروانسرا های به جای مانده کاروانسرای شاه عباش است که به کاروانسرای سنگی صائین نیز معروف می باشد. قدمت این کاروانسرا به دوره حکومت صفویی باز میگردد که  به دستور شاه عباس اول در مسیر جاده اردبیل – سراب در ۱۰ کیلومتری شهر نیر بنا شده و امروزه از جاذبه های تاریخی تماشایی این منطقه به شمار می رود. کاروانسراهای استان اردبیل به خوبی نمایانگر گذشته پر رونق این منطقه است و نشان می دهد که اینجا از نقاط فعال اقتصادی بوده است.

حکومت صفویی عصر طلایی ساخت کاروانسرا ها

پادشاهان صفوی به ویژه شاه عباس اول می دانستند که برای رونق تجاری باید بر تجارت و بازرگانی تمرکز کنند و برای رسیدن به این هدف باید راه ها تعمیر و  کاروانسراها ساخته شود.

حکومت صفوی دوره طلایی ساخت کاروانسراها بود،  به طوری که در این دوره ۹۹۹ کاروانسرا ساخته شده که کاروانسرای سنگی صائین یکی از آن ها است و به خاطر مرمت هایی که در سالیان اخیر بر روی آن انجام شده ظاهری جذاب و دیدنی دارد.

معماری ساخت کاروانسرا ی صائین متناسب با شرایط اقلیمی

با توجه به اینکه این ناحیه منطقه ای سردسیر به حساب می آید برای ساخت کاروانسرا به شرایط آب و هوایی توجه خاصی شده تا بنایی ایجاد شد کاملا مطابق با شرایط محیطی اطراف باشد.

نمای از بنای کاروانسرای شاه عباس نمای از بنای کاروانسرای شاه عباس

این کاروانسرا در یکی از گردنه های پر برف اردبیل یعنی گردنه صائین ساخته شده برای همین به گونه ساخته شده است که از ورود برف وباران به داخل بنا جلوگیری شود.

سقف کاروانسرا کاملا بسته و سرپوشیده ساخته شده تا در برابر وزش بادهای سهمگین، تگرگ های بهاری و پاییزی و همینطور برف و سرما مقاوم باشد ، همچنین در داخل بنا هم از بخاری های زیادی استفاده می شده تا کاروانیان و مسافران گرم شوند.

بنای داخلی کاروانسرا شاه عباس

بخش قدامی شامل هشتی به ابعاد ۳۴۰×۴۴۰ سانتی متر که در سمت چپ آن راه پله برای ورود به پشت بام وجود دارد و گنبد مرکزی به ابعاد ۶×۶ مترمربع که دو اتاق به ابعاد ۳۸۰×۴۵۰ سانتی متر و ۲۸۰×۵۵۰ سانتی متر در سمت غربی و یک سالن به ابعاد ۱۱۰۰×۲۹۰ سانتی متر در قسمت شرقی می باشد. این بخش با اتاق ها و گنبد و سالن مخصوص سکونت مسافران و مدیریت کاروانسرا بوده است. روشنایی محل از ۴ نورگیر باریک و مورب در اضلاع شمالی و جنوبی و روزنه هایی در گنبد و طاقها تأمین شده است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل