برج شاطر جاذبه تاریخی صومعه

برج شاطر جاذبه تاریخی صومعه

برج شاطر (گنبد شاطر)

برج مذکور در ۵/۸ کیلومتری اردبیل در جاده اردبیل به مشگین شهر در یک فضای وسیع و گسترده بنا شده است. در حوالی این برج در فواصل مختلف تپه های باستانی زیادی قرار دارد. البته اغلب آنها مربوط به ادوار پیش از اسلام به ویژه اشکانی می باشد.  برج شاطر با حدود هفت متر قطر دارای دربی در ضلع شرقی و کتیبه ای دایره ای با متن گچی در جناحین درب ورودی می باشد که اکنون هیچ اثری از آن باقی نمانده است.

برج شاطر یا این که به اصطلاح مردم ساکن شاطر‌گنبدی، بنایی مرتبط با روزگار میانی اسلام می باشد. گنبد آن بنایی آجری می باشد که آسمانه‌اش ویران شد. ساختمان بلند از درون استوانه و از بیرون قریه‌ ضلعی به طول اضلاع ۲۶۳ سانتی‌متر می باشد.

این نوع ساختار هندسی و طرز‌ معماری در میان ساختمان بلند‌های باستانی ایران متداول می باشد.  شبیه این‌راه را در معماری بقاع «چلبی اوغلو» در سلطانیه که در ربع نخستین سده هشتم هجری قمری تاسیس شده است، مشاهده می شود. از چنین شباهتی بر   می آید که شاطر گنبدی از بناهای قرن هشتم هجری و میانه ایلخانیان باشد.

برج شاطر

برج شاطر

برج شاطر ازاره‌های سنگی به طول یک‌و‌نیم متر و مرکب از چهاررج سنگ‌ تراش داراست. ازاره سنگی روی کف سازه از ملاط آهکی و سنگ لاشه ساخته شده است. سه ردیف اول زیرین عریض و ستون چهارم بالایی که حکم کناره ازاره را دارد معدود پهنا و حدود ۲۲ سانتی‌متر می باشد.

روى مبنا‌ سنگى برج، جرزهاى دو وجهى آجرى با توجه کنارهم قرار گرفته‌اند و مسافت در بین آنها را فریم‌سازی‌های آجری پرکرده می باشد.

این کادر‌سازی‌های آجری که طرح‌های متفاوتی دارند، زیبایی دیده نوازی بدین برج بخشیده می باشد. ورودى برج در ضلع شرقى و در بالاى پایه‌‌ سنگى قرار داشته که احتمالا پنج یا این که شش پلکان در برابر آن بوده می باشد. اما امروزه خبری از آنها نیست. زیرا طول درگاهی از ازاره دو متر بوده و آستانه در ورودی بالای ازاره قرار داشته می باشد، کتیبه و سردر سازه به مرور زمان تخریب شد و از در بین رفت.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل