بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، جد سلاطین صفوی

بقعه شیخ جبرائیل کلخوران، جد سلاطین صفوی

بقعه شیخ جبرائیل کلخوران

بقعه  شیخ جبرائیل کلخوران آرمگاه سید امین الدین اسحق جبرائیل پدر شیخ صفی الدین اردبیلی  است که به جد سلاطین صفوی  معروف می باشد.

این بنا در نیمه اول قرن ه-ق در روستایی بنام شیخ کلخوران در نزدیکی شهر اردبیل واقع شده است. این آرمگاه در بین اهالی روستا ومنطقه از تقدس خاصی برخوردار می باشد.

با توجه به اسناد وکتب های تاریخی زمان ساخت این بقعه به زمان سلاطین صفویی یا بیش از آن در زمان  شیخ صدرالدین پسر شیخ صفی باز میگردد. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بقه شیخ جبرائیل گلخوران

معماری ساخت بنای شیخ جبرائیل کلخوران

این بنا در داخل محوطه باغی به مساحت حدود ۲ هکتار قرار گرفته و دارای فضاهای مختلفی از جمله سردرب شمالی، سردرب جنوبی، بقعه سید محمد اعرابی، بقعه سید عوض الخواص و بقعه امامزاده حمزه (ع) می باشد.

پلان اصلی بقعه شیخ جبرائیل به فرم نیم هشت نگینی بوده ودارای ایوان ورودی در سمت شمال، بخش رواق و بخش اصلی یا همان فضای گنبدخانه میباشد.

معماری به کار گرفته شد بقعه شیخ جبرائیل

 سقف این بقعه مسطح بوده  و در وسط آن گنبد آجری نسبتا بزرگی قرار دارد که به وسیله گچبری زینت بخشیده شده ؛ همچنین در ورودی بقعه  یک ایوان  قرار دارد که دارای تذهیب کاشی است.

در دو طرف در ورودی نقش یک شیر و یک پلنگ کشیده شده‌است که با زنجیر به یکدیگر بسته شده‌اند.

در داخل رواق بقعه گچبری ومقرنس کاری  بسیار ظریف و زیبایی کار شده‌است که بسیار دیدنی وباشکوه هستند. در دو طرف رواق دوخواجه نشین ساخته شده که به اتاقهای کوچکی منتهی می‌شوند. از وجود اتاق‌ها برای بیتوته زائرین بقعه استفاده می شد.

تزئینات به کار رفته در طراحی بقعه

از جمله تزئینات معماری این بنا که در نوع خود بسیار نفیس و با شکوه میباشد، تزئینات رسمی بندی و یزدی بندی و مقرنس کاریها و نقاشی و طلاکاریها و نیز کتیبه بسیار ارزشمند گچی دو جداره داخلی بطول حدود ۳۶ متر و عرض ۴۰ سانتی متر به خط علیرضا عباسی خوشنویس دوره صفوی میباشد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل