بقعه شیخ حیدر، یادگار عصر مغولان

بقعه شیخ حیدر، یادگار عصر مغولان

 آشنایی با بقعه شیخ حیدر مشگین شهر

 مشگین شهر از شهرهای تاریخی استان اردبیل به شمار می‌رود. این شهر زیبا با قدمت تاریخی طولانی‌اش، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این شهر تاریخی وزیبا دارای آثار تاریخی متعددی همچون مقبره شیخ حیدر می باشد.

این بنای تاریخی منصوب به شیخ حیدر، پدر شاه اسماعیل  ویکی از نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی تعلق دارد.

مقبره شیخ حیدر

 بقعه شیخ حیدر در ۹۲ کیلو متری غرب مرکز استان اردبیل و در مرکز شهرستان مشگین شهردر یک باغ سرسبز و با صفایی که به قبرستان قدیمی مشگین شهر معروف بود قرار داشت ؛ ولی هم اکنون بخاطر بازسازی و مرمت هیچ اثری از آن باغ باقی نمانده است.

معماری ساخت بقعه شیخ حیدر

بقعه شیخ حیدر  از بیرون به شکل برج مدور دیده می‌شود.  بلندی این بنا ۵/۱۸ و قطر آن۵/۱۰ متر  می باشد، این بنا از دوطبقه فوقانی و تحتانی که دو طبقه زیرین آن را به صورت برج استوانه‌ای ساخته‌اند تشکیل شده است.

طبقه تحتانی تحت عنوان سردابه از دو  قسمت تشکیل شده، که در آن ۷ قبر وجود دارد یکی از قبور به صورت شاخص منسوب به شیخ حیدر می باشد که در ضلع جنوبی ومابقی قبرهای بی نام ونشان درقسمت شمالی قبر اصلی ، وسط گنبد واقع شده اند.

تاریخ تاسیس بنای بقعه شیخ حیدر

در مورد قدمت و تاریخ احداث این بنا اظهارات گوناگونی کرده‌اند؛ ونالد ویلبر معتقد است که قدمتِ آرامگاه شیخ حیدر به قرن هفت و هشت هجری قمری می‌رسد و در دوره صفویه کاشی کاری‌های آن تکمیل شده است.

نمایی از بقعه شیخ حیدر

با توجه به تخریب کتیبه برجا مانده مقبره، هیچ سند و مدرکی دال بر احداث این بنا وجود ندارد.

اما در سال‌های اخیر کتیبه موجود بر سردر ورودی  این آرامگاه  یافت شده  و توسط آقای قوچانی کارشناس میراث فرهنگی کشور، بازخوانی شده است و قدمت آن را به سال ۷۳۱ هجری قمری نسبت داده اند، که مربوط به دوره حکومت ابوسعید بهادرخان آخرین حکمران سلسله مغول در ایران می باشد.

نمای خارجی و داخلی بقعه شیخ حیدر

بقعه شیخ حیدر ازنمای  بیرون به وسیله ی کاشی های فیروزه ای رنگ که آیاتی از قرآن کریم بروی آن نقش بسته تزئین شده است .

در طراحی بدنه بقعه از دونوع کاشی کاری یکی به صورت معرق کاری که در سردر بنا به کار رفته شده ونوع دیگر کاشی کاری که تلفیقی از آجر وکاشی های فیروزه ای اند استفاده شده است.

در خود مقبره شیخ حیدر نیز کاشی کاری های انجام شده که به وسیله کاشی های  سفید وآبی سیر تزیین شده وبرروی آن ها نقوش وخطوطی به رنگ آجر که احتمالا نشانگر آیه های ازقرآن ، سال ساخت، معماری بنا ویا دیگر اطلاعات مربوط به مقبره می باشد قرار دارد.

نمای داخلی بقعه شیخ حیدر کاشی کاری بقعه شیخ حیدر

ثبت بقعه شیخ حیدر درسازمان میراث فرهنگی وانجام عملیات فضاسازی آن

بقعه شیخ حیدر در تاریخ ۱۳۱۸ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۰ طرح ساماندهی حریم بقعه شیخ حیدر در جلسه هیئت دولت مورد تایید قرار گرفت. از جمله این طرح شامل تملک خانه‌های اطراف بقعه، پارکینگ، موزه کتابخانه، احداث فضاهای آموزشی و غیره می‌باشد .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل