بنایی قدیمی که تبدیل به رستوران سنتی شد!

بنایی قدیمی که تبدیل به رستوران سنتی شد!

حمام قدیمی ابراهیم آباد اردبیل

این بنای تاریخی همانند اکثر حمام‌های اردبیل متعلق به دوره قاجار بوده و تا سال ۱۳۶۸ مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. این حمام که معروف به حمام ابراهیم آباد می‌باشد از ابتدا تحت تملک خانواده واثقی بوده و در سال ۱۳۸۰ توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل خریداری گردیده‌است. حمام ابراهیم آباد در محله ابراهیم آباد شهر اردبیل و جنب مسجد و پل ابراهیم آباد قرار‌دارد.

رستوران شاه عباس

معماری داخلی بنا

ساختمان حمام دارای یک بخش ورودی (هشتی) است که به عنوان فیلتری مابین سربینه و فضای بیرونی عمل می کند و در حال حاضر هم سطح با کف کوچه می باشد. با یک پله وارد سربینه می شویم که محلی برای تعویض و نگهداری لباس و کفش بوده است. فرم پلان به صورت هشت نیم هشت می باشد.

انباری در قسمت جنوب غربی سربینه و میاندر، در قسمت شمال شرقی آن واقع شده است. بعد از طی کردن مسیر میاندر به فضای گرم خانه می رسیم که سقف دارای کاربندی و گنبد عرقچین است. پوشش سربینه با کاربندی آجری و گنبد عرقچین است که به صورت یک پوشش عمل می کند.  نظافت خانه حمام نیز در محوطه گرم خانه و در ضلع شرقی آن واقع شده و پوشش آن طاق چهار بخشی می باشد. تون (آتش خانه) در شمال غربی حمام واقع شده است.

همان طور که گفته شد این بنا در دوره قاجار ساخته شده و پی بنا، سنگی با ملات شفته آهک و بدنه بنا از جنس آجر با ملات آهکی می باشد. پوشش بنا به صورت طاق گنبد می باشد که جهت تبدیل زمینه مربع به دایره از کاربندی استفاده شده است . این حمام در قسمت سربینه دارای نقاشی های زیبایی بوده که در حال حاضر با سیمان سفید پوشانده شده است. همچنین کاربندی های زیبایی در این بخش اجرا شده که علاوه بر نقش تزئینی، نقش سازه ای را نیز در این بنا به عهده دارد.

حمام ابراهیم آباد پس از بازسازی

این اثر مورد مرمت و بازسازی قرار‌گرفت و تغییر کاربری داد و هم اکنون یک رستوران است. نام این رستوران شاه عباس است که یک رستوان سنتی است و در آن غذا‌های سنتی و محلی اردبیل طبخ می شود.

رستوران شاه عباس(حمام ابراهیم آباد)

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل