بنای تاریخی صارم السلطنه؛ نمایش شکوه و اقتدار

بنای تاریخی صارم السلطنه؛ نمایش شکوه و اقتدار

بنای تاریخ صارم السلطنه نمین

آثار و بناهای تاریخی بخش عمده‌یی از فرهنگ و تمدن ایرانیان محسوب می شود که در دوره های مختلف پابرجا مانده است و امروز در دسترس ما هستند؛ آثاری که در مناطق مختلف کشور وجود دارند و گواهی از تمدن کهن ایرانی است. در میان این آثار بناهایی در دل شهرهایی مختلف واقع شده اند که هر کدام از آنها ویژگی خاص و منحصربفردی دارد.

موزه صارم السلطنه شهرستان نمین نیز از جمله این آثار تاریخی بحساب می آید، این بنا، تاریخی طولانی دارد و از نخستین تمدن های ایرانی به یادگار مانده است.

 

خانه تاریخی صارم السلطنه

آشنایی با خانه صارم السلطنه نمین

این خانه در مرکز شهر نمین و در ضلع غربی مسجد جامع واقع شده است.  ظاهرا این خانه در سال ۱۲۴۰ و بوسیله یک معمار روسی ساخته شده است و در بین مردم شهر به خانلیق معروف شده است.

این بنا در دو طبقه واقع بوده و نمای مشرف به میدان با پوشش شیروانی احداث شده است. سازه بنا دارای دیوارهای باربر بوده که با تیرهای چوبی پوشش داده شده اند ضخامت دیوارها بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی متر میباشد و بصورت خشتی ساخته شده اند.

بانی ساخت عمارت صارم السلطنه

بانی اول خانه میرحسن خان معروف به صارم السلطنه میباشد و ساکن بعدی به نام میرکاظم خان مشهور است که به سمت والی نمین انتخاب شده بود و همسر او تمام خانم از شاهزادگان و نواده فتحعلی شاه قاجار بوده که در سال ۱۲۹۸ به محل آمده و نیز بانی مسجدجامع شهر نمین بوده است .

موزه صارم السلطنه

خانه تاریخی صارم السلطنه در تملک میراث فرهنگی

این بنا در سال ۱۳۸۴ به تملک سازان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درآمده است.

عملیات مرمت و بازسازی آن در سال ۱۳۸۷ به اتمام رسیده و در حال حاضر به عنوان موزه اشیاء تاریخی آماده پذیرش بازدید کنندگان می باشد.

در این بنای تاریخی که اکنون به عنوان موزه شهر نمین شناخته شده است  آثار تاریخی  مختلفی نگهداری میشود که ازجمله آن ها می تواند به آثار های زیر اشاره کرد

پیکانهای مفرغی، سکه های مربوط به قرون ۴ تا ۹ هـ ق و دوران آق قویونلوها(کلمه ترکی به معنی گوسفند سفید) و قره قویونلوها(گوسفند سیاه)، مخزن باروت مخصوص تفنگ متعلق به دوره زندیه، اسناد و کتب خطی مربوط به دوره تیموری، اشیاء بدست آمده از خود بنا، اشیاء مربوط به دوره صفویه نگهداری و به نمایش گذاشته می شود.

آثار تاریخی موجود در موزه صارم السلطنه آثار تاریخی موجود در موزه صارم السلطنه

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل