جمعه مسجد با قدمتی بیش از 800 سال

جمعه مسجد با قدمتی بیش از ۸۰۰ سال

جمعه مسجد اردبیل

جمعه مسجد اردبیل در شمال شرقی شهر بین محله‌های پیرشمس‌الدین و عبدالله شاه بر روی تپه مرتفعی واقع شده و یکی از قدیمی‌ترین مساجد شمال غربی ایران است که آخرین بار در دوران ایلخانی مورد مرمت قرار گرفته‌ است که اصل بنای کنونی مسجد، در دوره سلجوقیان، بر روی بقایای کهن‌تری ساخته شده که در نتیجه حمله مغول سال ۶۲۰ هجری ویران شده و در حدود سال ۶۵۰ هجری مجددا بازسازی شده است.

این مسجد عظیم گسترده و کم نظیر در دوره ی سلجوقی بنا شده است و در دوره های مختلف اسلامی به خصوص دوره ی ایلخانی مرمت شده و تا دوره ی صفوی  پر رونق و آباد بوده است . مسجد دوره ی سلجوقی و ایلخانی بسیار گسترده تر و وسیع تر از بنای مکعبی و مناره ی  فعلی آن  بوده که در ادوار بعد بر اثر زلزله تخریب شده و بنای موجود صرفا گنبد خانه و ایوان مسجد بزرگ را تشکیل می داده است . این بنا به شماره ۲۴۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

این مسجد یکی از بناهای تاریخی و ثبت ملی استان اردبیل با قدمتی ۸۰۰ ساله است و استان اردبیل نیز به عنوان یکی از استان‌های تاریخی کشور تمدنی ۴۰ هزار ساله دارد که سابقه تاریخی و باستانی آن را کاروان‌سراها و بناهای تاریخی و مذهبی بی‌‌نظیر به خاطر نوع معماری و تجمیع هنرهای ظریف ایرانی بازگو می‌کند.

جمعه مسجد

جمعه مسجد

جمعه مسجد اردبیل مربوط به دوران سلجوقیان است که کنار آتشکده‌ای مربوط به دوره اشکانی قرار گرفته به طوری که در دوره‌های سلجوقی و ایلخانی بسیار گسترده‌تر، عظیم‌تر و وسیع‌تر از بنای مکعبی فعلی بوده و بنای سرپای موجود صرفا گنبدخانه و ایوان مسجد بزرگ را تشکیل داده است که در حمله مغول‌ها و به مروز زمان اجزای بنا به وضعیت فعلی رسیده است.

مرمت این بنا از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل