جنگل فندقلو، سرزمین گلهای بابونه

جنگل فندقلو، سرزمین گلهای بابونه

به جنگل زیبا و دیدنی فندقلو سفر کنید!

جنگل فندقلو در ارتفاعات استان اردبیل و غربی‌ترین بخش جنگل‌ های هیرکانی در نزدیکی دره حیران و در بخش جنوبی شهر نمین قرار دارد. با توجه به اینکه درخت فندق بیش از سایر گونه‌ها در این جنگل روییده است و تقریبا ¼ مساحت این جنگل را پوشانده است، این منطقه فندقلو نامیده شده است.

فندقلو با وسعت ۹۱۳ هکتار (حدود ۲۵ کیلومتر)، بزرگترین ذخیره گاه گونه فندق در کشور محسوب میشود .جنگلی با وجود دشت های گل، همچون گل بابونه، درختان میوه مختلف و انواع درختان فندق وحشی. جنگل فندقلو بخشی از جنگل های شرق استان اردبیل به شمار می رود که دنباله جنگل های نیمه گرمسیری استان گیلان است. ارتفاعش از سطح دریا ۱۵۰۰ متر است که به ۱۸۵۰ هم می‌رسد.

جنگل فندقلو

درختانی همچون فندق، ممرز، راش، بلوط (بلند مازو) و بید مشک در این منطقه وجود دارند و گونه‌های علفی منطقه چون نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بنفشه وحشی، گل گاو زبان در زمینهای آن به وفور یافت می‌‌شود.

از جمله امکانات تفریحی جنگل فندوقلو، میتوان به چشمه آبگرم، تله کابین و پیست اسکی روی چمن اشاره کرد که هرکسی را وسوسه میکند تا آن را تجربه کند. در جنگل فندقلو درختان میوه دیگری مثل سیب وحشی، تمشک، ازگیل، توت فرنگی، به و گوجه سبز و… هم میتوان یافت.

جشنواره گل های بابونه

هر سال  ۲۴ و ۲۵ ام خرداد همزمان با روز جهانی گل و گیاه، در این منطقه جشنواره گل های بابونه برگزار می شود. گردشگران داخلی و خارجی زیادی در این زمان از سال به این جنگل سفر می کنند، تا دشت های چند صد هکتاری بابونه را از نزدیک تماشا کنند.

بابونه گیاهی است یک ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر که به صورت خودرو در مزارع، دشت ها، باغ ها و بیشتر در منطقه جنگلی فندقلو نمین می روید. گل بابونه در عطاری ها، طب سنتی، داروسازی صنعتی و تولید مواد بهداشتی کاربرد فراوان دارد.

جشنواره گل های بابونه

پیست اسکی جنگل فندقلو

منطقه ی زیبای فندقلو به خاطر داشتن جاذبه‌های منحصر به‌ فرد جنگلی، از جذابیتهای فوق العاده ای برخوردار می باشد که بسیاری از گردشگران استان اردبیل را بسوی خود جذب می کند.

یکی از مکان های گردشگری پرطرفدار این منطقه پیست اسکی فندقلو می باشد که بدلیل داشتن استاندارهای بین المللی محل برگزاری مسابقات نیز می باشد.

پیست اسکی به همراه تله کابین در کنار جاذبه‌های دیگر مثل آب‌گرم مشه‌سویی، دشت‌های پوشیده از نادرترین گل‌های جهان، آبشار‌های دیدنی و چشمه‌های گوارا و همچنین حضور اقامتگاه‌های شبانه‌روزی، فندقلو را به یکی از پرطرفدارترین مناطق کردشگری تبدیل کرده است.

پیست اسکی فندقلو

جنگل امکانات کافی برای کمپینگ دارد. اگر هوس کمپینگ به‌ سرمان زد، لباس خیلی گرم و پتوی اضافی هم لازم داریم.

بهترین فصل سفر به این منظقه تابستان‌ است. تابستان ها که دوست داریم از گرما به یک جای خنک و باصفا پناه ببریم. پس رفتن به این جنگل در فصل گرما خیلی می‌چسبد. بهار و اواخر تابستان بهترین فصل سفر به اینجاست. در زمستان هوای سرد و مه در این جنگل حاکم است و در ارتفاعات آن برف دیده می شود. در این جنگل انبوه و زیبا، حیواناتی مثل خرگوش، روباه، خوک وحشی، قرقاول، هدهد، چکاوک و گوزن …زندگی می کنند.

گوزن در جنگل فندقلو

آب گرم مشه سویی

در داخل جنگل فندقلو یک استخر آب‌گرم به نام” مشه سویی”یا “مشه ایستی سویی” به معنی “آب گرم جنگلی” وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد. این آبگرم به لحاظ خواص درمانی برای پا درد و کمردرد در بین اهالی شهرت دارد و به همین دلیل مورد استقبال گردشگران هم قرار گرفته است.

آب گرم مشه سویی

دریاچه سوها

دریاچه‌ سوها یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که نزدیک نمین و جنگل فندقلو قرار دارد، اطراف دریاچه از چمن پوشیده شده و خیلی باصفاست.

شما می توانید برای کوهنوردی، دوچرخه سواری و عکاسی و یا گردش به همراه خانواده به این خطه سرسبز از ایران زمین سفر کنید.

دریاچه سوها

چطوری بریم جنگل فندقلو؟

جنگل فندقلو نمین در خانقاه سفلی شهرستان نمین واقع شده و فاصله ی ۲۵ کیلومتری با شهر اردبیل دارد. مسیرهای گوناگونی برای رفتن و لذت بردن از طبیعت این جنگل وجود دارد اما بهترین آن که آسفالت هم می‌باشد، سه راهی جادهاردبیل به شهر آستارا در نزدیکی شهر نمین است. در مسیر راه اردبیل به شهر آستارا و قبل از رسیدن به شهر نمین، تابلوی جنگل فندقلودیده می‌شود. همچنین راه دیگری نیز برای رسیدن به این جنگل از جاده اردبیل به تهران در گردنه حیران  وجود دارد که از داخل روستای گیلده میگذرد. از جنگل فندقلو تا فرودگاه اردبیل ۴۰ دقیقه و تا نمین تقریبا نیم ساعت راه است.

فندق های جنگل فندقلو

همان طور که از اسم جنگل هم می‌شود فهمید، تا دلتان بخواهد اینجا درخت فندق هست. حدود یک چهارم از درختان این منطقه، فندق وحشی دارند. در سالهای اخیر تبدیل کاربری جنگلی و مرتعی به زراعت، چرای دام، آتش سوزی عمدی و قطع درختان برای زغالگیری و استفاده هیزمی از عاملهای تأثیرگذار در تخریب و ازبین رفتن این ذخیره گاه با ارزش بوده است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل