خانه ارشادی، سیری در معماری باشکوه دوران قاجار

خانه ارشادی، سیری در معماری باشکوه دوران قاجار

خانه تاریخی ارشادی

این بنا که در یکی از محلات بافت قدیمی شهر اردبیل بنام اوچ دکان واقع شده است از بدو احداث دارای کاربری مسکونی بوده است و از نظر تزئینات معماری و سبک ساخت، یکی از بناهای زیبای شهر اردبیل است که در اواخر دوره قاجار ساخته شده است. بانی اولیه بنای مذکور خانواده علوی بوده اند که در دوران پهلوی دوم این بنا را به عنوان مدرسه به آموزش و پرورش واگذار نمودند و خانواده ارشادی به عنوان آخرین مالک شخصی تا سال ۱۳۷۷ هجری شمسی در آن سکونت داشته اند که به همین دلیل بنا به نام خانواده ارشادی معروف شده است. خانه ارشادی در سال ۱۳۷۸ ه.ش توسط شهرداری اردبیل خریداری و جهت مرمت و احیاء، در اختیار میراث فرهنگی استان قرار گرفت. بخش کنونی بنا، باقیمانده بنای بزرگتری است، که بعدها بخش اندرونی آن تفکیک و تخریب شده است.

خانه ارشادی اردبیل

معماری بنا

در این عمارت که در دو طبقه زیرزمین و همکف اجرا شده است عدم ارتباط بصری مستقیم فضای داخل و بیرون بنا با یک هشتی در ورودی ساختمان تامین می گردد و این هشتی ارتباط بین حیاط، فضای بیرون و دو بخش بنا را که یکی از آنها تفکیک و تخریب شده از چهار جهت عمود بر هم میسر می سازد. دو ورودی که هر کدام دارای مقرنس های گچی، درهای چوبی با شیشه های الوان و چهار پله می باشند، فضای حیاط را به اتاق های طرفین شاهنشین ارتباط می دهند. در بخش شرقی بنا نیز اتاق نسبتا بزرگی وجود دارد که توسط همین ورودی با حیاط مرتبط است.

خانه ارشادی اردبیل

این بنا با عرصه ۲۷۷ متر مربع و اعیانی ۳۶۶ متر مربع در سال ۱۳۸۱ تحت شماره ۶۶۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. در سال ۱۳۸۰ ه.ش عملیات مرمتی آن آغاز و در اواسط سال ۸۳ به عنوان دفتر فنی میراث فرهنگی استان مورد بهره برداری قرار گرفت. در حال حاضر نیز به عنوان مهمان پذیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از آن استفاده می شود.

خانه تاریخی ارشادی کجاست؟

اردبیل، خیابان کاشانی، کوچه اوچدکان

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل