خانه تاریخی خادم باشی

خانه تاریخی خادم باشی

خانه قجری خادم باشی

خانه خادم باشی مربوط به دوره قاجاریه است و در کوچه سرتیپ آباد محله قدیمی اوچدکان در شهر تاریخی اردبیل قرار دارد که در ۱۳۸۳/۰۷/۲۵  با شماره ثبت ۱۱۱۹۵ به عنوان یک اثر تاریخی به ثبت ملی رسیده است. این بنا شامل سه حیاط بزرگ است و ساختمان آن دارای تقارن محوری می باشد و فضاها به صورت قرینه در دو طرف تکرار شده اند. همچنین فضای داخلی آن با نقاشی ها و تزئیناتی زیبا آراسته شده  است.

خانه خادم باشی

ساختار کلی بنا

همان طور که گفته شد این بنا دارای سه حیاط است که حیاط اول دارای ساختمانی یک طبقه با فرم نعلی شکل می باشد که یک ضلع آن دارای زیرزمین است. بنا دارای ۷ اتاق تو در تو است و فاقد تزئینات می باشد در حیاط دوم (پشتی) ساختمانی دو طبقه با یک طبقه زیرزمین موجود است که توسط راه پله ای دو طرفه به طبقه اول راه می یابد. در دو سمت ساختمان راهرویی جهت ارتباط فضاها به یکدیگر، همچنین ارتباط طبقه دوم به طبقه اول وجود دارد.در حیاط سوم بنایی دیده نمی شود و به نظر می رسد که بنای مربوط به این حیاط از کالبد اصلی اش تفکیک شده است.

ورودی خانه خادم باشی از طریق کوچه ای به عرض دو متر می باشد که به هشتی منتهی شده، از جهت شرق به حیاط بیرونی، از جهت غرب به حیاط اندرونی و از جهت شمال با گذر از چهار پله به طبقه دوم راه دارد.

تزئینات بنا و مصالح به کار رفته در ساخت آن

تزئینات بنا شامل شومینه در قسمت های مختلف، گره بندی در و پنجره و آجرکاری طاق نمای دیوار حیاط و … می باشد. بنا دارای پی سنگی با ملات شفته آهک، ازاره سنگی به ارتفاع ۱/۵۰ متر، دیوار نمای آجری و دیوارهای باربر خشتی به ضخامت ۶۵ الی ۷۵ سانتی متر و سقف تیرپوش چوبی می باشد. دیوارهای بیرونی مجموعه از کاه گل ساخته شده و تنها در قسمت سردر و دیوارهای درونی طاق نما ها با آجر اجرا شده است. در قسمت غربی، تالاری (حسینیه) با تزئینات نقاشی و ارسی وجود داشته که در اثر آتش سوزی آسیب دیده است و  زیرزمین به طور سرتاسری در زیر طبقه همکف این بخش قرار دارد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل