خانه تاریخی رضازاده، نمایانگر معماری اصیل ایرانی

خانه تاریخی رضازاده، نمایانگر معماری اصیل ایرانی

آشنایی باخانه تاریخی رضازاده اردبیل 

خانه های تاریخی اردبیل جزو نمونه های منحصر به فرد کشور محسوب می شود که معماری اصیل و قدرت بنای آنها با وجود گذشت ۱۰۰ سال از قدمتشان همچنان پابرجامانده و تاریخ استانمان را به رخ تاریخ نگاران می کشد.

خانه تاریخی رضازاده یکی از این بنا های تاریخی می باشدکه داری معماری منحصر به فرد است.

بنای تاریخی رضازاده

ویژگی های بنای تاریخی رضازاده  از نظر معماری ساخت

خانه  تاریخی رضا زاده در محله اوچ دکان یکی از محلات ششگانه و قدیمی اردبیل واقع شده که قدمت آن به اواخر دوره قاجار می رسد.

خانه رضازاده

 

این بنا در زمینی به مساحت ۹۷۲  مترمربع واقع شده که دارای دو طبقه اعیانی به مساحت ۹۲۰ مترمربع میباشد.

بخش اعیانی آن در زمین مستطیلی شکلی و در قسمت شمالی بنا واقع شده است.

مصالح بکار رفته در آن عمدتاً در پی از سنگ بوده و در پایه ها و دیوارها از خشت خام که در نمای آن از آجر استفاده شده است. پوشش سقف نیز چوبی میباشد ایوان مقابل قسمت اعیانی آن دارای چهار ستون چوبی بوده همچنین ۱۰ ستون آجری نیز پایه های نمای ساختمان را تشکیل میدهند ورودی بخش اعیانی بنا در قسمت وسط بوده که در طرفین آن اتاقهائی بصورت قرینه هم قرار گرفته اند. انتهای راهروی وسط که دهلیز نامیده میشود به دو راه پله چوبی متصل می گردد که ارتباط بین طبقه همکف و طبقه فوقانی را بوجود می آورند. طبقه فوقانی دارای یک تالار اصلی است که توسط یک پنجره اورسی به حیاط خانه مشرف می شود. در طرفین آن نیز مانند طبقه همکف اتاقهائی بصورت قرینه یکدیگر قرار گرفته اند. نمای ساختمان نیز جمعاً دارای بیست عدد پنجره چوبی رو به حیاط می باشد.

خانه تاریخی رضازاده

نمای از خانه رضازاده
ابزارهای استفاده شده در طراحی بنا

تزئینات بنا در نمای آن به وسیله آجر انجام شده، نمای بنا شامل ستونهای آجری بوده که در روی پایه های سنگی حجاری شده استوار گشته و بصورت نیم دایره کار شده اند و در انتها با سر ستون زیبایی به سقف بنا متصل شده است. دیوار ضلع شرقی حیاط نیز دارای طاق نماهای آجری بوده که مجاور یکدیگر قرار گرفته اند. همچنین در طبقه فوقانی بنا و در تالار آن آثاری از نقاشی دیواری و تزئینات هندسی به چشم می خورد که متأسفانه قسمتهای زیادی از آن تخریب شده است.

خانه رضازاده اردبیلی

مرمت وبازسازی خانه رضا زاده

مرمت این بنا  از سال ۱۳۷۴ آغازشده بود و سرویس بهداشتی و انباری در ضلع شرقی بنا نیز بازسازی‌شده است.

این اثر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه رضازاده با عنوان موزه شهدا به ثبت میراث فرهنگی رسید!!!

خانه تاریخی رضازاده  تا یک سال پیش به عنوان ساختمان اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل استفاده می شد، اما از سال گذشته به موزه شهدای اردبیل اختصاص یافت.

موزه شهدا اردبیل دارای صد و بیست غرفه، هفتاد و هفت ویترین دیواری، شصت گالری ، نوزده ویترین ویگر آثار مربوط به دوران دفاع مقدس وشهدا  می باشد .

 

 موزه شهدا

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل