خانه تاریخی شریعت در اردبیل

خانه تاریخی شریعت در اردبیل

خانه شریعت اردبیل

خانه شریعت از بناهای تاریخی شهر اردبیل است که در کوچه آیت الله سعیدی (کلبعلی شاه) و محله قدیمی اوچدکان قرار دارد. این بنا اواخر دوره قاجار ساخته شده و متعلق به مرحوم محمد حسین شریعت بوده که بعد از فوت او به مرحوم عبدالکریم شریعت رسیده و هم اکنون در دست وراث شریعت می‌باشد.

خانه شریعت اردبیل

ویژگی جذاب بنا این است که ساختمان آن دارای تقارن محوری می‌باشد و فضاها به صورت قرینه در دو طرف تکرار شده اند. تزئیناتی همچون گره بندی در و پنجره و آجرکاری طاق نمای دیوار حیاط  در ساخت خانه به کار رفته است. پی بنا از سنگ با ملات شفته آهک، ازاره سنگی به ارتفاع ۱۵۰ سانتی متر، دیوار نمای آجری و دیوارهای باربر خشتی به ضخامت ۶۵ الی ۷۵ سانتی متر و سقف تیرپوش چوبی ساخته شده‌است.

این بنا که قبلاً کاربری مسکونی داشته است فعلاً به علت تخریب قسمتی از بنا، یک قسمت کاربری مسکونی دارد و قسمت دیگر متروکه است. پس از مرمت می تواند با کاربری فرهنگی و توریستی مورد بهره برداری قرار گیرد.

در شهر اردبیل علاوه‌ بر خانه شریعت، خانه های تاریخی دیگری همچون خانه میرفتاحی، خانه رضازاده و خانه ارشادی قرار‌دارند. اگر علاقه‌مند به تماشای بنا‌های تاریخی و قدیمی هستید پیشنهاد می‌کنم از این خانه‌های زیبا هم دیدن کنید.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل