خانه تاریخی صادقی، یادگار دوران قاجار

خانه تاریخی صادقی، یادگار دوران قاجار

خانه تاریخی حاج ابراهیم صادقی

اردبیل با داشتن تاریخ هفت هزار ساله در زمینه تمدن، فرهنگ، هنر و به ویژه معماری اصیل ایرانی – اسلامی از تنوع بسیاری برخوردار بوده و می توان نمونه هایی از این معماری اصیل را در خانه های تاریخی با نقش و نگار اصیل ایرانی مشاهده کرد.

یکی از این خانه های تاریخی ایران  خانه صادقی می باشد که از زیبا ترین یادگارهای تاریخی در شهر اردبیل بوده و از لحاظ هنر و معماری بسیار با ارزش است.

حانه سنتی وتاریخی صادقی

 

خانه مجلل و با شکوه آقای صادقی در محله اوچ دکان اردبیل، کوچه سرتیپ آباد و در قلب بافت تاریخی شهر اردبیل واقع شده است.

بنای خانه ی آقای صادقی در سال ۱۲۸۳ هجری قمری مطابق با ۱۲۴۲ خورشیدی ساخته شده است که یکی از یادگارهای ارزنده دوران قاجاریه در زمینه معماری مساکن در شهر اردبیل به شمار میرود.

این خانه تاریخی از ویژگی های منحصر به فردی بهره می برد که شاید جمع این ویژگی ها بطور یکجا در کمتر خانه تاریخی بتوان یافت.

خانه‌ای که فرهنگ و تمدن، تاریخ و نماد اردبیل؛ این دیار پیرغلامان، مؤذنان و ناموران را در پس خود نهان دارد هم‌اکنون با گذشت بیش از ۱۵۰ سال در اثر عوامل طبیعی دستخوش تغییرات و تخریباتی شده است که نیازمند مرمت و بازسازی است.

نمای داخلی خانه صادقی

خانه صادقی درگذشته از چه بخش های تشکیل شده بود؟

خانه صادقی یادگار حاج ابراهیم صادقی یکی از ریش‌سفیدان و تاجران گذشته استان اردبیل است که در گذشته مامنی برای دورهمی‌ های خانواده صادقی بود.

این خانه تاریخی مشتمل بر بخش حسینیه برای تامین نیاز مراودات اجتماعی خانواده ،بخش شاه نشین برای تامین نیاز مراودات رسمی و ارتباط با تجار ایرانی و خارجی خانواده ، بخش اندرونی محل زندگی خانواده صادقی و خادم نشین محل زندگی خادمین این خانواده و بخش طویله و استبل برای سرویس دهی به این خانواده است.

هم‌اکنون با مهاجرت فرزندان و نوادگان حاج ابراهیم به نقاط دیگر کشور این بنا در اختیار سازمان میراث فرهنگی اردبیل قرار گرفته شده که اکنون نیز با مرمت و بازسازی تالارهای این خانه قدیمی برای برگزاری مراسم‌های سور و عروسی به کار می‌رود.

نمای داخلی ومعماری ساخت خانه تاریخی صادقی

این بنا که به گونه‌ای کاملا زیبا با بهره‌ گیری از هنر معماران توانمند کشور شکل یافته است با تالارهای قرینه و طاق ‌نماهای گچی و ارسی‌های مقرنس و مشبک که همه سند هویت معماری ایرانی هستند گوشه‌ای از تمدن ۳ هزار ساله استان اردبیل را به نمایش گذاشته است.

وقتی وارد محوطه عمارت صادقی می‌شویم طبیعت زیبا در کنار بناهایی با قدمتی بیش از یک قرن چشم‌اندازی است که ما را با بنای پیش رویمان همگام می‌سازد.

پس از گذشتن از در ورودى، وارد دالانى مستطیل شکل با نماى آجرى و سقف چوبى مى‌شویم که گویا در زمان‌هاى قبل سقف این ورودى نیز آجرى ضربى بوده است.

نماى عمارت، آجرى با پنجره‌هاى ساده چوبى است که منتهى‌الیه ارتفاع آن در طبقه دوم به صورت کنگره درآمده و در کنار آن نماى دیوارهاى ضلع جنوبى و غربى حیاط داراى طاق‌نماهاى آجرى است و قسمت اصلى ساختمان در سه طبقه ساخته شده که مشتمل بر زیرزمین، همکف و طبقه بالا است.

خانه صادقی

باسازی خانه صادقی توسط اداره میراث فرهنگی

این بنا با پی های شفته آهکی، دیوارهای قطور خشتی و آجری، سقف های گنبدی و چوبی تیر پوش و دو پوش از تیپ عمومی خانه های تاریخی اویل قاجار تبعیت می کند.

مرمت این مجموعه بر اساس طرح مرمت توسط سازمان میراث فرهنگی انجام میشود. کیفیت مناسب پی ها باعث شد در طی مرمت نیاز به ترزیق و تقویت پی ها نباشد اما در کل بنا به صورت استفاده از کلانهای افقی و عمودی بتنی مقاوم سازی و کلاف بندی شده است، به دلیل کهولت مصالح بنا و عدم نگهداری مناسب بسیاری از بخشهای بنا نیازمند بازسازی کامل بوده که با دقت در تکنولوژی ساخت و رعایت آئین نامه های مرمتی و سعی در حفظ شاخصه های ظاهری و بصری و عناصر ویژه کالبدی کار مرمت در جریان است.

هم ‌اکنون که خانه صادقی اردبیل با حضور اساتید تاریخ و فرهنگ به شکل کاملا سنتی از نو طراحی و بازسازی شده است می‌تواند زمینه جذب گردشگران داخلی و خارجی را فراهم آورده و به قطب فرهنگی، تاریخی و گردشگری استان اردبیل تبدیل شود.

موقعیت کنونی خانه صادقی

مساحت کنونی خانه صادقی اردبیل ۲ هزار و ۵۴۸ مترمربع است که با افتتاح فازهای جدید همانند هتل، تالار عروسی و رستوران امید می‌رود در آینده‌ای نه چندان دور این بنای تاریخی میزبان گردشگرانی از اقصی‌نقاط کشور باشد.

سر در ورودی خانه ناریخ صادقی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل