خانه مبشری، بنایی قدیمی در اردبیل

خانه مبشری، بنایی قدیمی در اردبیل

خانه مبشری

بنای تاریخی خانه مبشری در شهر اردبیل و در شرق مسجد اوچدکان واقع شده است. تاریخ احداث خانه بطور دقیق مشخص نیست ولی احتمال دارد که در دوره قاجار ساخته شده باشد.  این بنا دارای سردری بسیار زیبا می باشد که در نوع خود جالب و قابل توجه است. این سردر در سال ۱۳۷۸ مرمت شده و قدمت آن به  ۱۶۰ سال پیش بر میگردد.

سردر خانه مبشری

معماری ساختمان خانه

بنا بر روی زمین طبیعی قرار گرفته و ساختمان دارای ازاره سنگی به ارتفاع ۱۰۰ سانتی متر می باشد و بدنه بنا از جنس آجر است. ورودی خانه از کوچه به فضای هشتی و به حیاط و در نهایت به خانه  منتهی می شود. ساختمان از خشت خام با نمای آجری ساخته شده و از گچ برای اندود کاری و سفید کاری استفاده شده است.

آجر کاری و گچ بری بنا نیز دارای اهمیت و نیازمند مرمت می باشد. بنا در دو طبقه ساخته شده و مصالح به کار رفته در آن آجر و ملات ساروج  بوده است. به جز سردر بنا که مرمت شده و بسیار زیبا و جالب می باشدبه دلیل تخریب بیش از حد این بنا و اینکه تمام گچ کاری های بنا از بین رفته، در مورد تزئینات خاص بنا نمی توان اظهار نظر کرد. در حال حاظر بنا مخروبه می باشد و در بعضی از اتاق ها سقف آن فرو ریخته و در بعضی جاها سقف و دیوارها با شمع بندی نگه داشته می شود و به طور کلی ساختمان از ایستایی خوبی بر خوردار نمی باشد و احتمال نشست ناگهانی دیوارهای ساختمان وجود دارد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل