خانه منافزاده اثری بنا شده در دوره پهلوی اول

خانه منافزاده اثری بنا شده در دوره پهلوی اول

خانه تاریخی منافزاده اردبیل

این بنا مربوط به دوره اول پهلوی است و در سال ۱۳۵۰ ه.ق توسط حاج محمد علی معمار ساخته شده‌است. مالک اصلی بنا حاج حسینقلی صادقین بوده است که به مدت چندین سال (نامشخص) در این بنا سکونت نموده و در دوره های بعدی، اداره بهداری اردبیل، بانک ملی و ساواک اردبیل به ترتیب مالک این ملک بوده‌اند. اهالی معتقدند به دلیل این که صدا از ساختمان خارج نمی‌شود و همچنین معماری خاص آن، ساواک از این خانه به عنوان شکنجه‌گاه استفاده می‌کرده‌است. در سال ۱۳۵۴ ه.ش بنا توسط خانواده منافزاده خریداری شده و در سال ۱۳۸۰ ه.ش به حوزه هنری اردبیل واگذار‌گردید.

خانه منافزاده اردبیل

ساختارکلی بنا

خانه منافزاده در مرکز محوطه ای باغ مانند به صورت منفرد واقع شده که به دلیل اختلاف سطح حدود ۲ متر در محوطه ، بنا در نمای جنوبی یک طبقه و در نمای شمالی دو طبقه به نظر می آید. اختلاف سطح موجود در محوطه ، به وسیله پله بین دو بخش حل شده است. محوطه دارای باغچه های بزرگی با درخت های قدیمی و یک حوض مستطیلی می باشد.این بنا دارای پلان مستطیل شکل است که چهار پله دو طرفه دسترسی ما به بنا را تامین می کند.

پوشش سقف در بخش ساختمان اصلی در هر دو طبقه مسطح و با تیرهای چوبی و در قسمتهای فرعی از جمله گلخانه و انباری به صورت طاق بوده و با آجر اجرا شده و تزیینات به‌کار رفته در آن شامل هره چینی آجری، دوال‌بندی و طرح و نقش‌های هندسی نما است. بنای موجود به صورت منفرد در مرکز محوطه واقع شده که اتاق هایی در دو ضلع شرقی و غربی به صورت پشت بند عمل می کند. کلاف های چوبی دور تا دور بنا در افزایش استقامت بنا تاثیر به سزایی داشته است.

معماری داخلی بنا

به محض ورود یک بخش هال مانند که نقش فضای تقسیم کننده را دارد به چشم می خورد. هر کدام از چهار اتاق کناری با اختلاف یک پله ( ۲۵ سانتی متر ) در این فضای تقسیم واقع شده اند.در طبقه بالا ۴ اتاق کوچک و ۲ تالار بزرگ وجود دارد.در بخش داخلی بنا و در مرکز پلان پله چوبی یک طرفه رابطه بین ۲ طبقه می باشد. طبقه پائین نیز دارای ۸ اتاق می باشد که توسط دو اتاق تقسیم با همدیگر در ارتباط هستند. گلخانه نیز در این بخش واقع شده است.

خانه منافزاده اردبیل

این بنا در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱، با شماره ثبت ۷۴۰۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه تاریخی منافزاده کجاست؟

اردبیل، میدان سرچشمه، کوچه رحمانی

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل