خانه تاریخی چنذاب هیر

خانه تاریخی چنذاب هیر

خانه چنذاب

خانه قدیمی چنذاب در روستای چنذاب شهرستان هیر(یکی از شهر های استان اردبیل) قرار دارد. این بنا در ورودی روستا و کنار مسجد واقع شده و در حال حاضر تحت تملک آقایان لطفعلی علایی و جهان علایی می باشد. خانه حدود ۱۵۰-۲۰۰ سال قدمت دارد و ۱۳۸۶/۱۲/۰۷ به عنوان اثری تاریخی به ثبت ملی رسیده است. دارای معماری سنتی، زیبا و مجلل بوده و با گچ بری آراسته شده بود که حدود ۵۰ سال پیش به دست روس ها به آتش کشیده شد و سقف آن تخریب شد و بعد ها صاحبان خانه سقف آن را با الوار و شاخه درختان پوشاندند.

خانه چنذاب هیر

بنا درون حیاطی باغ مانند و مساحتی وسیع و با دیوار هایی مرتفع و حالت برونگرا قرار‌دارد. در سمت کوچه سردر بلندی قرار‌دارد که در زمان قدیم سردر خانه محسوب می شد. شکل ساختمان شبیه مستطیل بوده که سال ها پیش قسمت غربی آن تخریب شده‌است درون ساختمان از خشت خام و نمای خانه دارای آجرچینی‌های زیبایی می‌باشد. ورودی ساختمان از قسمت شرقی آن است که پله‌های آن از سنگ های بزرگ تشکیل شده و خانه دارای اتاق‌هایی است که به همدیگر متصل هستند عمده مصالح استفاده شده در بنای ساختمان، خشت خام و آجر نما می‌باشد.

بخش‌های غربی و استبل و طویله و مطبغ خانه به طور کامل ویران شده‌اند و هم اکنون بنا به علت فرسودگی از ایستائی خوبی برخوردار نیست و احتمال نشست دیوارهای خارجی ساختمان و فرو ریختن سقف آن زیاد است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل