خانه مروج اردبیلی، تلفیقی از معماری قاجار و پهلوی

خانه مروج اردبیلی، تلفیقی از معماری قاجار و پهلوی

خانه مرحوم آیت الله مروج اردبیلی

خانه مروج اردبیلی، بنایی ساخته شده در دوران قاجار است و در شهر تاریخی اردبیل واقع شده‌است. به دلیل این که در دوره پهلوی بخش هایی به آن افزوده شده می توان گفت که این بنا تلفیقی از معماری دوره قاجار و پهلوی است. این بنا در شهر اردبیل، خیابان سی متری، نرسیده به محله ارمنستان قرار‌دارد که فعلاً به صورت مرکز پژو هش های اسلامی مورد بهره برداری می‌باشد.

خانه مروج اردبیلی

مالک اصلی بنا حاج آقا وهاب صمدیان بوده‌است که پس از فوت ایشان یکی از فرزندان به نام عظیم صمدیان در این بنا ساکن شده‌است. خانواده دکتر وهاب زاده نیز از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۹ ساکنان بعدی این بنا بوده‌اند و در سال ۱۳۵۹ خانه توسط خانواده خلیل زاده (مروج) خریداری شده و تغییراتی نیز در وضع کنونی بنا به صورت الحاقی در آن صورت گرفته‌است و از سال ۱۳۸۰ تاکنون به مرکز پژوهش های اسلامی تبدیل شده‌است .

ویژگی های ساختمان بنا

مساحت عرصه این خانه ۶۴۰ متر مربع و اعیان آن ۲۹۵ متر مربع می باشد. بدنه بنا با آجرهای ایرانی ۲۰ در ۲۰ ساخته شده و پوشش این قسمت از بنا تیر چوبی است . در و پنجره های به کار رفته در آن از جنس چوب هستند. قسمت قدیمی خانه دارای پی سنگی با ملات شفته آهک بوده و به صورت ازاره سنگی ساخته شده است . پلاستر داخلی بنا از جنس گچ بوده و در بعضی جاها به صورت رنگ شده و نمای خارجی نیز به صورت آجری اجرا شده است .

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل