خانه های تاریخی اردبیل، یادگار دوران صفوی

خانه های تاریخی اردبیل، یادگار دوران صفوی

خانه تاریخی سید هاشم ابراهیمی

خانه تاریخی ابراهیمی که در کوچه شهیدگاه و تقریبأ در مرکز شهر اردبیل قرار گرفته ، متعلق به مرحوم سید هاشم ابراهیمی بوده و درحال حاضر تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل قرار دارد. عمارت اصلی بنای مذکور که شامل دو طبقه همکف و زیرزمین میباشد دارای تالار نسبتا بزرگ و زیبایی است و با یک فضای هشتی کوچک از معبر کوچه وارد حیاط مستطیلی می شود. ساختمان  دارای نمای آجری است که روی دیوارهایی با ازاره سنگی به ارتفاع یک متر استوار شده است.

تالار که بخش مهمی از بنا را تشکیل داده است، شامل دو رواق و یک شاهنشین است که با پنجره های مشبک ریز با شیشه های الوان به صورت ارسی زیبا تزئین یافته است. از جمله تزئینات بکار رفته در تالار این بنا میتوان به مقرنس ها، گچبریها، نقاشیها و کتیبه های با ارزش اشاره کرد. سقف اتاق شاهنشین در وسط به شکل ترنج گچبری شده که مرکز آن بصورت یک گل گرد و مدور با برگهای بلوط پهن شده، پوشانده شده است.

خانه تاریخی ابراهیمی

خانه تاریخی ابراهیمی

در چهار گوشه سقف، لچک مرکب از نقش اسلیمی واقع شده است که با برگ بلوط های مشابه وسط سقف با سه ردیف حاشیه قاب گرفته شده است .این سقف گچبری شده توسط مقرنسهای زیبایی به نقاشی ها و کتیبه های موجود در دیوارهای پیرامون اتصال می یابد.

این بنای با ارزش و قدیمی متعلق به دوره زندیه میباشد و در سال ۱۳۷۹ تحت شماره ۳۰۴۱ توسط سازمان میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل