دریاچه آت گلی، جاذبه‌ای شگفت‌انگیز در سبلان

دریاچه آت گلی، جاذبه‌ای شگفت‌انگیز در سبلان

تالاب آت گلی مشگین‌شهر

در دامنه کوه سبلان و نزدیکی شیروان دره دریاچه‌ای بسیار زیبا با نام دریاچه آت گلی قرار دارد. این دریاچه در میان ارتفاعات سبلان واقع شده و جزء مناطق حفاظت شده ایران است.

این مکان بکر و دیدنی، زیستگاه پرندگانی مهاجر چون چنگر، آبچیلیک و انواع مرغابی می باشد و همچنین محلی برای پرورش انواع ماهیان سرد آبی است که گاهی اوقات جشنواره‌های ماهیگیری نیز در این تالاب برگزار می‌شود. تنوع ماهی‌های دریاچه بی نظیر بوده و ماهی قزل آلای رنگین کمان این دریاچه بسیار مشهور است.

دریاچه آت گلی

دریاچه آت گلی در جنوب غربی آبگرم شابیل قرار گرفته و حدود ۷ کیلومتر با این آبگرم شفابخش فاصله دارد. این دریاچه در استان اردبیل و ۳۵ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر واقع شده و از شهر لاهرود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد. آبگرم قوتورسویی نیز در نزدیکی این دریاچه قرار دارد که یکی از آبگرم های مشهور مشگین‌شهر است.

دریاچه آت گلی

در فصول سرد سال به سبب سرمای کوهستان، لایه ضخیمی از یخ روی دریاچه را می‌پوشاند، اما زندگی در دنیای زیر این لایه یخی همچنان در جریان است. طول این دریاچه حدود ۱۲۰ متر و عرض آن تقریبا ۳۰ متر است.

با توجه به قرارگیری این تالاب در کنار شیروان دره، به لحاظ آب و هوایی و پوشش گیاهی و جانوری، از این دره شگرف تاثیر پذیرفته است. برای دسترسی به این تالاب باید جاده‌های خاکی شیروان دره را پیمود.

دریاچه آت گلی

افسانه دریاچه آت گلی

طبق افسانه ای قدیمی زمانی که بابک خرمدین (از سرداران قهرمان ایرانی) به قتل می‌رسد، اسب وی از دوری سردار تبدیل به اسبی سرکش شده و خود را به این تالاب رسانده و در آن پنهان می‌شود. براساس برخی باورها این اسب گاهی از دریاچه خارج شده و زیر نور ماه شیهه می‌کشد.

اهالی منطقه معتقدند که دریاچه آت گلی، عمقی بی انتها دارد به همین دلیل آن را “دیب سیز” به معنای دریاچه ای که عمق ندارد هم می‌شناسند. در دامان کوه مقدس سبلان علاوه بر آت گلی، دریاچه‌ی دیگری به نام دریاچه سبلان قرار دارد. پیشنهاد می‌کنم در سفر به استان اردبیل و کوه سبلان به این دریاچه دیدنی هم سر بزنید.

دریاچه آت گلی

این دریاچه در فصل بهار و تابستان با آب وهوای مطبوع و طبیعت بکر، مقصدی پرطرفدار برای گردشگران طبیعت دوست محسوب می‌شود.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل