دریاچه ای در میان کوه سبلان

دریاچه ای در میان کوه سبلان

دریاچه ای برفراز کوه سبلان، میان سنگ و صخره

کوه سبلان یا (به ترکی :savalan) در شمال غرب کشور و در استان اردبیل قرار دارد. این کوه با ارتفاع ۴۸۱۱ متر از سطح دریا از کوه‌های مرتفع ایران است. سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه و یکی از قله های بسیار برجستهٔ جهان به‌شمار می‌رود. سبلان یک کوه آتشفشانی نیمه فعال است که در بالای قله آن دریاچه کوچکی قرار دارد. نام این دریاچه سبلان است.

کهکشان راه شیری بر بلندای دریاچه سبلان
کهکشان راه شیری بر بلندای دریاچه سبلان
دامنه کوه سبلان منطقه ای بکر و دیدنی

این جاذبه ی بی نظیر  به دلیل زیبایی و بکر بودن و قله های  مرتفع سبلان و یخچال های طبیعی این منطقه هرسال کوهنوردان بسیاری را به سوی اردبیل و سبلان می‌کشاند.

بسیاری از افراد هم که کوهنورد نیستند، می توانند برای دیدن دریاچه های منطقه سبلان،به این منطقه سرسبز سفر کنند.

منطقه ای که پر از عاشقانه های داستان های ترکی است و برای ادیانی همچون زرتشتیان منطقه ای بسیار با اهمیت تلقی می شده است.

چرا که معتقدند که قبر پیامبر زرتشت در کنار دریاچه سبلان و در زیر یکی از تخته سنگ های آن قرار گرفته است.

حیواناتی مانند خرس قهوه ای، خارپشت طلایی، کل و بز، گراز و راسو، سوسمار، عقاب طلایی، طرلان و انواع سهره را می توانید در این منطقه از کشورمان ببینید.

دریاچه سبلان

در شب ، این جاذبه طبیعی ،منظره ای بی نظیر دارد.
ویژگی های دریاچه سبلان

دریاچه سبلان مرتفع ترین دریاچه‌ی جهان است که از لحاظ علم دریاچه شناسی در نوع خود بی نظیر است.

دریاچه سبلان، دریاچه ای آتش فشانی به شکل بیضی بوده که عمق تقریبی ۴۰ متر دارد. در نتیجه عمق آن یکی از دلایل منحصر به فرد بودن این دریاچه است. ابعاد دریاچه ۱۴۰ در ۸۰ متر است که اگر در قسمت جنوبی آن بایستید، ۲۵ متر از سطح دریاچه را می توانید اندازه گیری کنید.

همچنین قسمت جنوبی این دریاچه به دلیل اینکه در تمام طول سال، آفتاب بر آن نمی تابد دارای پوشش برف و یخچال است. صخره ها و سنگ های آتشفشانی عظیمی دور تا دور دریاچه را پوشش داده اند که از جنس بازالت، آندزیت و تراکیت بوده و تا درون دریاچه امتداد دارند.

آب این دریاچه تنها از طریق بارش برف تامین میگردد. به جز فصل تابستان ( از اواسط تیر تا اوایل شهریور ) آب آن در تمام فصول سال یخ بسته و منجمد است.

"<yoastmark

چطوری بریم دریاچه سبلان

بهترین مسیر برای رسیدن به قله سبلان، از روستای لاهرود در شمال غربی اردبیل می گذرد. البته اگر از نواحی جنوبی و غربی کشور قصد صعود به قله را دارید، می توانید از سمت مشکین شهر برای رسیدن به این روستا حرکت کنید.

تصویر هوایی از کوه سبلان و دریاجه آن
تصویر هوایی از کوه سبلان و دریاچه آن
دیگر دریاچه های کوه سبلان

از دیگر دریاچه هایی که در این منطقه قرار گرفته اند می توان به دریاچه های نئور، آت گلی، لجن گوی اشاره کرد که هر یک به تنهایی خصوصیات و زیبایی های خاص خود را دارند.

در اطراف دریاچه سبلان می تواند جاذبه هایی همانند انواع گونه های گیاهان کوهستانی، دامنه هایی سرسبز و پر از گل های خوش رنگ در فصل تابستان، و همچنین پیست اسکی آلوارس و البته آبگرم های طبیعی دامنه کوه سبلان را نام برد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل