دهکده اباذر، دهکده‌ای تاریخی در دل صخره‌ها

دهکده اباذر، دهکده‌ای تاریخی در دل صخره‌ها

دهکده صخره‌ای اباذر نیر

دهکده صخره‌ای اباذر از آثار تاریخی استان اردبیل محسوب می‌شود، این دهکده تاریخی در ۹/۵ کیلومتری جنوب شهر نیر واقع شده و با روستای اباذر کنونی ۱/۵ کیلومتر فاصله دارد. خانه‌های این دهکده با تراشیدن سنگ‌ها و صخره‌ها در دامنه یا شیب کوه ساخته‌ شده‌اند و تمامی این خانه‌ها رو به جنوب هستند. این دهکده قدیمی در یک سراشیبی کنده شده و به دره ای به نام باغ دره منتهی می شود.

دهکده صخره‌ای اباذر نیر

دهکده در پشت یک قبرستان و تپه‌ای نه چندان مرتفع، در دل صخره‌ها‌ قرار ‌گرفته که بناها تا چند قدمی آن قابل رویت نیستند، به همین دلیل به لحاظ موقعیت تدافعی، در منطقه‌ای مطمئن و امن واقع شده‌ که خود نشان دهنده دقت زیاد به کار رفته در ساخت دهکده است. تماشای این دهکده زیبا، بسیار جذاب و لذت‌بخش است. با توجه به آثار کشف شده از این منطقه، قدمت دهکده صخره‌ای اباذر به دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی برمی‌گردد.

 

دهکده صخره‌ای اباذر نیر

معماری منازل دهکده اباذر

این دهکده از فضای معماری کاملا سنگی با ۱۳ واحد تشکیل شده‌ است که هر واحد بطور مستقل کنده شده‌اند و در عین حال از چیدمانی بسیار ساده برخوردار بوده و همانند یک غار است . بعضی از واحدها به صورت منفرد و تعدادی دیگر هم با توجه به کاربردشان متشکل از چندین قسمت هستند. اکثر منازل دهکده دریچه‌هایی در سقف دارند که هم نقش تهویه درون خانه را داشته‌اند و هم به عنوان نورگیر عمل کرده و نور بیرون را به داخل هدایت میکنند.

اتاق‌ها و حصار‌هایی در بیرون کنده‌های صخره‌ای دارد، که با مصالحی مثل سنگ و گل ساخته شده اند و جلوی هر فضای صخره‌ای بقایایی از دیوار سنگی به چشم می‌خورد که قطر هر کدام به یک متر می‌رسد البته هم اکنون تخریب شده‌اند.

در مسیر سفر به این دهکده از سمت شهر اردبیل، از کنار منطقه گردشگری سقزچی و روستای سقزچی عبور خواهید کرد و البته تفرجگاه بولاغلار هم از مناطق دیدنی شهر نیر است که منطقه‌ای بسیار سرسبز و زیبا با چشمه‌هایی زلال و شفاف است.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل