رودخانه بالیقلو چای اردبیل

رودخانه بالیقلو چای اردبیل

رودخانه بالیقلو چای

استان اردبیل با وجود دشت های سرسبز و حاصلخیز، ارتفاعاتی زیبا و آبشار‌ها و چشمه‌های متعدد و آب و هوایی کم نظیر، پر از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی است.

یکی از این جاذبه‌های طبیعی، رودخانه بالیقلو چای است که از شهر اردبیل عبور می‌کند و همانند زاینده رود اصفهان، شهر را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

رودخانه بالیقلو چای اردبیل

کلمه بالیق در زبان ترکی آذری به معنای ماهی و بالیقلو چای به معنای رودخانه ماهی دار است.

بالیقلو چای (یا همان بالیخلی چای) از دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه‌های شمال غربی رشته کوه‌های بزغوش سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از شهر اردبیل به رودخانه قره سو می‌پیوندد. طول این رودخانه ۷۵ کیلومتر است که ۵۰ کیلومتر آن در کوهستان و ۲۵ کیلومتر دیگر در جلگه جریان دارد.

رودخانه بالیقلو چای اردبیل
پل گیلانده

در مسیر عبور رودخانه بالیقلو چای، روستاها و آبادی‌های بسیاری استقرار یافته‌اند. کشاورزی بیشتر مناطق روستایی اردبیل بر اثر جریان آب این رودخانه رونق دارند. بیشترین میزان آبدهی این رود در حوزه روستای گیلانده اردبیل است که خروجی آب آن ۲۶ متر مکعب در ثانیه است.

رودخانه بالیقلو چای اردبیل
پل پنج چشمه (یعقوبیه) بر فراز رود بالیقلو چای

پل سنگی و آجری پنج چشمه که با نام پل یعقوبیه نیز شناخته می شود، در دوران صفویه بنا شده و بر فراز این رودخانه قرار دارد که یکی از جاذبه های تاریخی دیدنی در شهر اردبیل محسوب می‌شود.

یکی دیگر از پل های به یادگار مانده از عصر صفوی، پل هفت چشمه و یا یدی گوز کورپی نام دارد که بر روی رود خانه زیبای بالیقلو چای بنا شده‌است.

رودخانه بالیقلو چای اردبیل
پل هفت چشمه

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل