قزل اوزن، یکی از طولانی‌ترین رود‌های ایران

قزل اوزن، یکی از طولانی‌ترین رود‌های ایران

قزل اوزن، رودی پرآب و خروشان

رودخانه قزل اوزن یکی از پرآب‌ترین رود‌های ایران است که از کوه‌های چهل‌چشمه در شهر دیواندره استان کردستان سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. در این مسیر از چندین شهر عبور می‌کند که یکی از این شهر‌ها، شهر خلخال در استان اردبیل است. قزل اوزن پرآب‌ترین و بزرگ‌ترین رودخانه شهرستان خلخال محسوب می‌شود و از سمت شمال تا جنوب این شهر امتداد می‌یابد.

رودخانه قزل اوزن

این رود زیبا در نزدیکی مرز بین شهرستان کوثر و خلخال در جریان است و میزان آب دریافتی آن در شهر خلخال به قدری زیاد است که گفته می‌شود علت اصلی خشک نشدن این رود تاکنون، همین آب هایی است که در خلخال به آن می‌پیوندد. در این شهر رودخانه‌های متعددی همچون آرپا چایی، کالار چایی، قز باخان چایی، رودخانه شاهرود خلخال و نورعلی چایی به رودخانه هیروچایی پیوسته و در منطقه حفاظت شده دربند مشکول به رودخانه قزل اوزن می‌ریزند.

رودخانه قزل اوزن

طول این رودخانه حدود ۶۷۰ کیلومتر است و در مسیر عبورش بر شهرها و آبادی‌های زیادی زندگی، آبادانی و سرسبزی بخشیده و موجب رونق کشاورزی ‌در مناطق مجاور می‌شود. این رود علاوه بر رونق کشاورزی زمینه به وجود آمدن مراتع و چمنزار‌هایی وسیع و چندین مکان پرورش ماهی را نیز فراهم آورده‌است.

رودخانه قزل اوزن

معنای قزل اوزن

اگرچه قزل در زبان ترکی به معنای رنگ سرخ و اوزن به معنای شناور و رود است اما آوردن این دو واژه کنار هم به معنای بزرگی و شکوهمندی این رودخانه است. البته از این رود طویل و زیبا در منابع تاریخی مختلف با نام‌هایی همچون ماردی و ماردوس نیز یاد شده‌است.

پل معلق پیر‌تقی

این پل یکی از دیدنی‌های شهر خلخال است که بر بلندای دره‌هایی عمیق و زیبا در شهر هشتجین شهرستان خلخال و در محل اتصال رودخانه گیوی چای به رود قزل اوزن قرار گرفته است.

رودخانه قزل اوزن

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل