روستای اونار، مقصد گردشگران داخلی و خارجی

روستای اونار، مقصد گردشگران داخلی و خارجی

روستای اونار مشگین شهر

روستای اونار یکی از زیباترین روستاهای استان اردبیل می باشد، که علاوه بر داشتن طبیعت بکر و زیبا دارای قدمت تاریخی می باشد و آثار تاریخی زیادی دار آن نهفته است.

هم‌اکنون اونار یکی از روستاهای نمونه گردشگری اردبیل است، که  با تلفیق فرهنگ و سنن بومی با جاذبه‌های سحرانگیز طبیعت به مقصد گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

روستای تاریخی باستانی اونار

روستای تاریخی، باستانی، توریستی و نمونه گردشگری اونار (اُنار یا انار) در فاصله ۲۴ کیلومتری مشگین شهر قرار دارد.

این روستا از توابع دهستان لاهرود که در بخش مشگین شرقی شهرستان مشگین‌ شهر استان اردبیل واقع است می باشد.

روستای اونار

روستای اونار از روستاهای تاریخی ایران به شمار می‌رود، این روستا بر روی تپه‌ای ساخته شده که در دو سوی آن رودخانه «اونارچای» جاری است و بر اثر آبیاری این رودخانه، باغ‌های سرسبز و مراتع دل‌انگیزی در خود روستا و اطراف آن به وجود آمده است.

رودخانه اونارچای از دامنه کوه سبلان سرچشمه می‌گیرد و غیر از باغات و مراتع روستای اونار، زمین‌های چند روستای اطراف را هم سیراب می‌کند.

وجه تسمیه اونار

قدمت این روستا به دوره‌های بسیار دیرینه بازمی گردد؛ مردمان این روستا پیرو مذهب اثنی عشری هستند و به زبان ترکی آذریایجانی  سخن می‌گویند.

وجه تسمیه نام «اونار>>به خاطر این است که در این روستا چندین آسیاب آبی وجود داشت که آثار آن ‌ها هنوز هم پابرجا است و اهالی این روستا و روستاهای اطراف برای آرد کردن گندم خود از این آسیاب‌های آبی استفاده می‌کردند و چون در زبان ترکی به آرد «اون» گفته می‌شود، استعمال کلمه اونار (آردها) سبب نام‌گذاری این روستا بوده است.

روستای اونار

روستای زیبای اونار جاذبه های گردشگری و تاریخی متعددی دارد که قدمت  آثار فرهنگی و تاریخی در این روستا مربوط به اوایل اسلام و دوران معاصر می باشد.

آثار های  تاریخی همچون  «قبرستان پیر بابا»، «درخت چنار»، «قلع‌ بربر» و تپه‌های تاریخی « هله ور »، «سلاخ خانه»، «مصلی» و «دیده بان» در این روستا وجود دارد، همچنین مقبره امامزاده « سیدجعفر»  که از نوادگان امام موسی کاظم (ع)  است نیز در این روستا قرار دارد.

معرفی آثار تاریخی روستای اونار

آثار تاریخی روستای اونار

قلعه  تاریخی بربر

یکی از آثار تاریخی روستای اونار قلعه بربر است که قدمت آن مربوط به دوران اسلام باز میگردد، از این قلعه به عنوان مکانی برای دفاع، حمل و نگهداری آذوقه و ابزارآلات جنگی استفاده میگردند.

معماری ساخت این قلعه تلفیقی از معماری صخره ای و سازه های دست ساز است، شکل این قلعه از طرف شمال شبیه سر یک انسان است و در قسمت غربی آن نیز هفت اتاقک صخره‌ای به‌عنوان محل نگهبانی خودنمایی می‌کند.

بقایای قلعه بربر مربوط به سده ۳ و ۲ هجری قمری است و در شهرستان مشگین شهر، بخش مشگین شرقی (لاهرود)، دهستان قره ‌سو، روستای اونار واقع شده است.

قلعه تاریخی بربر

تپه هله ور روستای اونار

تپه هله ور مربوط به عصر آهن  است و  درشهرستان مشگین شهر، بخش مشکین شرقی، دهستان لاهورد، روستای انار واقع شده، این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شماره ی ثبت ۲۵۸۰۷ به عنوان یکی از آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

سلاخ تپه یا تپه قنبر

تپه سلاخ خانه (تپه قنبر) مربوط به دوره اشکانیان-دوره ساسانیان -دوران های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان مشگین شهر، روستای اونار واقع شده، این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۴۵ باشماره ثبت۶۳۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه قنبر روستای اونار

گورستان  روستای اونار

در روستای انار گورستانی تاریخی وجود دارد که سنگ‌ قبرهای متنوع آن از نظر شکل و جنس و نوشته‌های متعدد جالب توجه است. زیباترین این سنگ‌ها عبارت‌اند از یک جفت سنگ ‌قبر افراشته به ارتفاع۱/۶۲ متر که نوشته‌ای نیز دارد. در زیر سنگ‌ نبشته‌ها محراب و بالای لچک آن دو گل هفت ‌پر نقش یافته است.

روی سنگ گورهای موجود در گورستان نشانه‌ هایی همچون ستاره شش‌پر، تصویر چکش ساده و جز آن دیده می‌شود.

دراین گورستان  پیکره‌های قوچ سنگی در اندازه‌های بزرگ و کوچک به‌جا مانده است.

در صورت ساماندهی قبرستان روستای اونار و جمع‌ آوری سنگ ‌قبر و کتیبه ‌های پراکنده این قبرستان می‌تواند این محل را به موزه تاریخی تبدیل کرد.

گورستان روستای اونار

امامزاده سید جعفر بن موسی کاظم واقع در روستای اونار

آرامگاه مطهر سید جعفر بن موسی کاظم (ع) در شمال شرقی روستای اونار از توابع بخش مشگین شرقی واقع شده است.

در سال‌های پیش از ۱۳۰۰ هجری شمسی، این مکان مقدس عبارت بود از یک قبر مطهر که بر روی آن اتاقکی گلی بنا کرده بودند تا این‌که یکی از ریش‌سفیدان متنفذ روستای اونار به نام حاج کامران، باغ‌های هم‌جوار این بنا را که متعلق به خودش بوده، بر آن افزوده و این اتاقک کوچک گلی را به بنایی زیبا که بر روی آن گنبدی زیبا است، تبدیل کرد.

وی چندین سال بعد سقف آن را که با چوب و تخته ساخته شده بود، بازسازی و بنای کنونی را ایجاد کرد.

در بالای محراب امامزاده تأسیس بنای فعلی را سال ۱۳۰۰ شمسی نوشته‌اند.

امامزاده سید جعفر روستای اونار

در حال حاضر امامزاده سید جعفر (ع) در وسط یک باغ سرسبز وسیع و زیبایی قرار گرفته است.

این امام‌زاده مسجدی بزرگ دارد که دارای سه درب است، قبر شریف امام‌زاده سید جعفر (ع) در ضلع جنوب شرقی مسجد قرار گرفته که در بالای آن بر سقف مسجد گنبدی بزرگ بنا شده است.

امامزاده سید جعفر روستای اونار

غار های باستانی بینه لر

غارهای باستانی بینه لر در نزدیکی روستایی به همین نام در ۲ کیلومتری اونار و در حاشیه رود اونارچایی قرار دارند.

قدمت این غار هار به دوران مادها و هخامنشیان باز میگردد ولی باتوجه به ساختار منطقه بینه لر این احتمال وجود دارد که قبل از این دوره ها نیز برای سکونت و دفن مرده ها از این غارها و دخمه ها استفاده می شد.

این مجموعه بی نظیر معماری و پناهگاه‌ های دستکند بشر که با هدف داشتن سر پناهی مطمئن و ایمن ماندن در مقابل حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی بوجود آمده‌اند دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که متاسفانه این روزها در اثر کم توجهی متولیان در معرض تخریب هستند.

غارهای بینه لر دارای ساختاری ویژه با تالارهای وسیع و اتاقک‌ های متصل و منفصل در دیواره عمودی یک طبقه و دو طبقه در قسمت شیب دار کوه گاهی غیر قابل نفوذ قرار گرفته اند.

غار بینه لر روستای اونار

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل