روستای ایردموسی، بهشت پنهان اردبیل

روستای ایردموسی، بهشت پنهان اردبیل

 معرفی روستای ایردموسی اردبیل

در فاصله ای نه چندان دور ازسرعین  روستایی زیبا و خوش آب و هوا ی به نام ایردموسی  وجود دارد. مسیر روستای ایردموسی بسیار زیبا و چشم نواز است به طوری که دل هر رهگذر و بیننده ای را می رباید.

طبیعت وآب هوایی  این روستا به قدری زیبااست که با سرسبزی وطراوت خود روحتان را تازه میکند وجلا میبخشد.

نمای از روستای ایردموسوی

موقعیت مکانی روستای ایردموسی

ایردموسی در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب اردبیل در پهنه دشت اردبیل واقع گردیده است. این روستا در مسیر جاده اردبیل ارجستان دومین محور مواصلاتی اردبیل سرعین واقع شده است که در فصل تابستان پذیرای تعداد زیادی از گردشگران شهر سرعین می‌باشد.

آب هوایی این روستا کوهستانی ومعتدل است ومانند سایر مناطق اردبیل در بهارو تابستان دارای آب هوایی معتدل ومطلوب ودر زمستان دارای آب هوایی خنک می باشد.

ایردموسی بهشتی در اردبیل می باشد که  دارای جنگل ومراتع های وسیع دره های بی حد ومرز است.

طبق گفته های اهالی مسن در ایردموسی، این منطقه در چهل پنجاه سال قبل پر از درختان بید و چنار و درختچه های گوجه سبز بوده و حتی حیواناتی مثل مارال فراوان دیده می شدند به طوری  که در ایردموسی محلی بنام مارالی وجود دارد که شاخ های گوزن در بین درختان پیدا میشد.

دره های زیبای روستای ایردموسی

 

دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسی

دره جنگلی زیبا و دیدنی ایردموسی که از نزدیکی های سرعین شروع شده و تا روستای نوران کشیده شده با چشم اندازی بسیار زیبا، نهرها و چشمه سارها، چمنزارهای انبوه، باغات میوه، قابلیت ویژه ای جهت گردشگری و استراحت و تفریح دارد، این محیط یکی از کانونهای مورد علاقه و استفاده سرعین و گردشگران سایر نقاط و دوستداران طبیعت می باشد.

 چشمه آبگرم ایردموسی

در دل دره جنگلی ایردموسی  چشمه آبگرمی به نام چشمه”جن اقا” وجود دارد که داری خواص درمانی برای بسیازی ازبیمارها  ازجمله بیماریهای پوستی،مفاصل،روماتیسم،سنگ کلیه و.. است ولی این چشمه کوچک، آبگرم و ولرم به دلایل نا معلومی تاحدودی ناشناخته مانده است.

چشمه آبگرم روستای ایردموسی

دره ایردموسی مکانی برای رویش گیاهان دارویی درختان میوه

یکی دیگر از ویژه‌گیهای مهم این منطقه تنوع گیاهان علی الخصوص گیاهان دارویی، گلهای زیبای طبیعی و درختان در منطقه میباشد.

در این روستا درختان میوه که بصورت وحشی رویده اند و بیشتر آن درختها آلوچه و زالزالک و… میباشد که بصورت وسیعی در منطقه گسترش یافته است؛ علاوه بر آن درختان جنگلی در سطح منطقه در داخل دره و اطراف روستا توجه هر گردشگری را به خود جلب میکند.

گیاهان روستای ایردموسی

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل