روستای تولون، خوش آّب و هواترین روستایی اردبیل

روستای تولون، خوش آّب و هواترین روستایی اردبیل

روستای تولون واقع در گرمی

تولون نام یکی از روستاهای زیبا وخوش آب هوایی استان اردبیل می باشد که  از نظر جغرافیایی ۲۵ کیلومتری جنوب غرب شهر گرمی مغان در ۴۸ درجه و ۴ دقیقه طول شرقی و ۳۸ درجه و ۵۶ دقیقه عرض شمالی، در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، بین روستاهای سلیمانلو، لسگه درق، خان‌کندی (شهرستان گرمی)، و عزیزلو واقع شده‌ است.

از آنجایی که روستای تولون در دامنه کوه واقع شده است دارای معماری زیبا و منحصر بفرد به اصطلاح ماسوله‌ای است و در ردیف روستاهای زیبای گردشگری ایران قرار دارد. یکی دیگر از ویژگی های که بر جذابیت این روستا می افزاید وجود چشمه سار های آب سرد خودش جوش و جوبیار های جاری از آن است.

چشمه سار روستای تولون

این روستای زیبا دارای مراتع سرسبز و پوشیده از انواع گونه های  گیاهان دارویی و گل‌های رنگارنگی  است که در کنار برکه ها رویده است.

از جمله گیاهانی  دارویی که در ارتفاعات تولن می روید  می‌توانیم به بویمه درن یا بومادرن که از تیره کاسنی هاست و برای تقویت معده و آرامش بخشیدن به اعصاب از آن استفاده می‌شود و سومورخان(گل گاوزبان)،یارپوز(پونه)، چول یئمیشی(خربزه ابوجهل)،ختمی،کهلیگ اوتی(آویشن)، همه کوجی، جی گیتگان، اوزرریگ(اسفنج یا اسپند)، قارغادیلی، بالدیرغان،قوزی قولاغی، کیشنیش،گنده لش، جین جلیغ، بات بات، باغایارپاغی و قانقال(قالغان) را نام ببریم.

طییعت روستای تولون

تولون چایی یا رودخانه ی تولون

کوه‌های اطراف روستای خان کندی (قبله داشی و قلی تاش) سرچشمه رودخانه تولون (تولون چایی) یکی از مهم‌ترین رود خانه‌های فصلی شهرستان گرمی می‌باشد که با شیبی تند پس از طی مسیر میان روستاهای لسگه درق، عزیزلو، تولون، سلیمانلو، مشهدلو، قشلاق و روستای تنگ سرانجام به شهر گرمی می‌رسد ودرآنجا برخی آن را گرمی چایی می‌نامند. رودخانه تولون یا به زبان محلی تولون چایی با گذر از شهر گرمی شیب آن ملایم تر شده و در شمال شهرستان گرمی با رودخانه محلی دیگری تلفیق شده و در مرز جمهوری آذربایجان به رودخانه بالهارود پیوسته و در شهر بیله سوار وارد خاک جمهوری آذربایجان می‌شود.

تاریخچه ی روستای تولون

تولون از روستاهای تاریخی و مهم منطقه مغان محسوب می شود این روستا در دوران نادرشاه افشار از شهرت و آبادانی خاصی برخوردار بوده است. درتاریخ معاصر نیز در جریان جنگ جهانی دوم نیروهای  ارتش سرخ شوروی هنگام عبور از مرزهای تولون با مقاومت اهالی این روستا به فرماندهی خان شجاع منطقه (میرجلیل خاقانی) روبرو شده بودند که با تلفات فراوان از محل متواری شدند.

تاریخچه ی فرهنگی تولون

بررسی تاریخ شفاهی تولون نشان می‌دهد که سال‌ها قبل از احداث مدرسه به سبک نوین امروزی، علم آموزی و فراگیری علوم قرانی در منازل ساکنان انجام می‌شده و روحانیون و مربیان قرانی با ایجاد مکتب خانه و قران سرا به تعلیم کودکان تولون مشغول بوده‌اند. علاقه اهالی به فراگیری علوم جدید و کلاسیک موجب پیگیری جهت احداث مدرسه به سبک نوین شده و در سال ۱۳۲۸ اولین مدرسه روستای تولون به نام مدرسه میرجلیل خاقانی (مدرسه خاقانی تولون) دایر شده‌است. بطوریکه این مدرسه جزو قدیمی‌ترین مدارس دولتی شهر ستان مغان گرمی نیز به‌شمار می‌رود.

مراسمات معروف شبیه خوانی تولون

مراسم تعزیه و شبیه خوانی روز یازدهم محرم روستای تولون از اعتبار و جایگاه والایی در میان خیل عاشقان و دوستداران حضرت آقا ابی عبدالله الحسین(ع) برخوردار بوده و همه ساله گروه کثیری از مردم اقصی نقاط کشور را به تماشای خود جذب می‌نماید.اجرای این مراسم توسط سادات و بزرگان تولون و با شوق و حرارت وسبک خاصی انجام می‌گردد.

جمعیت روستای تولون

طبق سرشماری های که در سال های ۱۳۶۵ و۱۳۷۰ انجام شده جمعیت اینروستا به ترتیب ۱۳۳ و۱۰۸ خانوار  و۸۱۵ و۶۶۷ نفر جمعیت داشته و در سرشماری سال ۱۳۷۵ هم ۱۰۶ خانوار و ۵۲۶ نفر جمعیت داشته‌است. بر اساس سرشماری اخیر از کل جمعیت آن ۲۴۸ نفر مرد و ۲۸۱ نفر زن بوده‌اند. در این سال همچنین از ۴۶۴ نفر جمعیت ۶ ساله و بالاتر آن ۳۰۵ نفر باسواد بوده‌اند. همچنین طبق آمار به دست آمده شغل اکثر مردم این روستا  به علت وجود شرایط مناسب دامپروری و کشاورزی  است و از این طریق امرار معاش و کسب درآمد می‌نمایند و به سبب کوهستانی بودن، دامداری در آن بیشتر از کشاورزی رونق دارد.

روستای تولون

آشنایی یا سایر مناطق زیبای گرمی :

      روستای افجعه 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل