روستای گردشگری قلعه برزند

روستای گردشگری قلعه برزند

قلعه برزند گرمی

روستای قلعه برزند یکی از دهستان‌های تاریخی شهر گرمی است که در ۱۰ کیلومتری جاده گرمی به اردبیل و فاصله ۳۰ کیلومتری بخش انگوت قرار دارد.

روستای قلعه برزند باقیمانده شهر تاریخی برزند می باشد که در زمان حمله مغولان به ایران کاملاً نابود شد. از این شهر با نام شهر سوخته نیز یاد می‌شود. بعدها در زمان ناصرالدین شاه، این شهر دوباره بازسازی گردید اما باز هم در سال‌های بعد از بین رفت. ویرانه های این شهر قدیمی در روستای قلعه برزند در ۱۲ کیلومتری گرمی دیده می شود.

این روستا علاوه بر قدمت تاریخی، از جنبه مذهبی نیز اهمیت دارد. بارگاه محمد بن حنفیه، یکی از نوادگان امام علی (ع)، در این روستا قرار دارد.

روستای قلعه برزند

ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۰۹۰ متر است و آب و هوایی گرم و دلنشین دارد. آب روستا از چشمه به نام برزند چای تأمین می‌شود. این روستا به سبب قرار گرفتن در مسیر ترانزیت قفقاز، از اهمیت ویژه‌ای برای جذب گردشگر برخوردار است.

از دیگر جاذبه های گردشگری روستای قلعه برزند می توان به باغات میوه مختلف و کوچه باغ‌های زیبا، تپه موزیک، یاریم تپه سی، قبرستان قدیمی، بقایای قلعه افشین، رودخانه برزندچای،  عشایر ایل شاهسون مغان و کمپینگ رفاهی و گردشگری اشاره کرد.

کشاورزی، دامداری و همینطور فرش بافی، از جمله مشاغل مردمان این روستای تاریخی است. عمده‌ی محصولات کشاورزی در این روستا گندم و جو می‌باشد. روستای قلعه برزند، در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ و با شماره ثبت ۲۱۰۵۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران، به ثبت رسیده است.

روستای قلعه برزند

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل