سبلان، کوهی مقدس

سبلان، کوهی مقدس

رشته کوه سبلان ایران

رشته کوه سبلان در استان اردبیل از جنوب با کوه بزقوش، از سمت جنوب غربی با کوهستان سهند و از شرق و شمال و جنوب با کوهی به نام قوشا داغ همسایه است و با قوشا داغ به رشته کوه ارسباران متصل می شود. کوه سبلان در این رشته کوه قرار دارد و با ۴۸۱۱ متر ارتفاع سومین قله‌ بلند کشور ایران است. این کوه در گذشته کوهی آتشفشانی بوده البته سال‌هاست که این آتشفشان غیرفعال است. در فصل بهار دشت های اطراف این کوه پر از گل و سرسبز می شود، به همین دلیل در روزهای گرم سال گردشگران زیادی از ایران و جهان به این کوه سفر می کنند.

رشته کوه سبلان
رشته کوه سبلان

این کوه در فاصله‌ی ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین‌شهر قرار دارد. کوه سبلان در مرز بین بخش مرکزی شهر اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشگین شهر واقع شده است. در واقع شهر های اردبیل و مشگین شهر و لاهرود در دامنه کوه سبلان شکل گرفته اند.

نمایی از شهر اردبیل در دامنه کوه سبلان
نمایی از شهر اردبیل در دامنه کوه سبلان
سبلان کوهی مقدس

این کوه در میان مردم منطقه و به خصوص بومیان و عشایر دامنه سبلان مقدس است. چون که معتقداند این کوه خاستگاه و محل دریافت وحی پیامبران متعدد بوده و از جمله مهم‌ترین آن ها زرتشت پیامبر (پیامبر ایران) است که گفته می‌شود در ۳۰ سالگی به این کوه آمده و وحی نبوت دریافت کرده است.

دشت سبلان

دشت سبلان از نظر گونه جانوری نیز متنوع است و حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، عقاب طلایی، گراز، راسو، روباه، شغال،‌ خرگوش، قرقی، جغذ، هدهد در آن زندگی می‌کنند. دامنه‌های سبلان از بهترین مراتع ایران است که خاکی حاصلخیز دارد. گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله وحشی در این منطقه می‌رویند.

دامنه رنگین کوه سبلان
دامنه رنگین کوه سبلان
قله های کوه سبلان

کوه سبلان سه قله‌ معروف دارد. معروف ترین قله آن سلطان ساوالان (یا همان سبلان) است. دو قله دیگر هرم و کسری نام دارند. قله های این کوه در تمام طول سال پر از برف و یخ بسته است. در سمت غربی قله سبلان، در کنار جان پناه، سنگی به شکل عقاب قراردارد که در طول زمان به نماد کوه سبلان تبدیل شده‌است. این قطعه سنگ به شکل عقابی است که نشسته و سرش را به سوی شرق چرخانده‌است.

نماد کوه سبلان
نماد کوه سبلان
جاذبه‌های گردشگری کوه سبلان

از پیست اسکی آلوارس در سرعین، تا چشمه‌ آب گرم و امکان کوهنوردی و پیاده روی در دامنه کوه، آبشار گورگور سبلان، دریاچه‌ کوه سبلان از جاذبه های این کوه محسوب می شوند. رودخانه ها، دشت های سبز و پرگل و دریاچه‌ آت گلی در شیروان دره و چشمه آب گرم قینرچه از دیگر جاذبه‌های نزدیک سبلان هستند.

کوه سبلان اردبیل
کوه سبلان اردبیل
دریاچه سبلان 

در دهانه ی قله ی سبلان دریاچه ای آتش فشانی قرار دارد. دریاچه سبلان مرتفع ترین دریاچه ی جهان است. آب دریاچه در اکثر ماه های سال یخ زده است. آب دریاچه حاصل از ذوب برف می باشد. این دریاچه به همراه طبیعت اطرافش از مناطق زیبای گردشگری استان اردبیل است.

دریاچه سبلان
دریاچه سبلان
کوهنوردی در سبلان

این کوه مقصدی بی نظیر برای کوه نوردی است و برای صعود به قله سه مسیر وجود دارد:

  1. رایج ترین مسیر برای صعود، مسیر شرقی است . این مسیر از آب گرم شابیل شروع و پس از عبور از پناهگاه به وسیله یال شرقی به قله منتهی می شود.
  2. مسیر دیگر از سمت غرب و دریاچه قره گل شروع می شود و پس از عبور از هرم چال و یخچال هرم و گذر از پناهگاه غربی به قله ختم می شود.
  3. مسیر جنوبی که از سمت جنوب قله شروع می شود و در نزدیکی قله به وسیله یال شرقی به قله می رسد. پناهگاهی در این مسیر نیست.
کوهنوردی در سبلان
کوهنوردی در سبلان
پیست اسکی آلوارس در دامنه کوه سبلان

برای علاقمندان به اسکی، زمستان بهترین زمان سفر به سبلان است. پیست اسکی آلوارس در ۱۲ کیلو متری روستای آلوارس در دامنه‌های مرتفع سبلان واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این منطقه و وجود یخچال‌ها و برف دائمی (بیش از نیمی از سال برف سر تا سر آن را می پو شاند) موجب تاسیس پیست اسکی آلوارس شده است.

پیست آلوارس
پیست اسکی آلوارس
آبشار گورگور سبلان

دره های عریض و طویلی در مسیر دسترسی به کوه سبلان وجود دارد که از جمله مشهورترین آن ها دره گلستان یا دره ی آلوارس است. آلوارس در سرعین از دره های شرقی سبلان محسوب می شود که بسیار عریض است. وجود چندین یخچال طبیعی در این دره باعث شده تا آبشارهای زیادی از این دره سر چشمه گیرد و محیطی سرسبز و زیبا را در این منطقه شاهد باشیم. آبشار گورگور سبلان هم در این منطقه قرار دارد.

آبشار گورگور سبلان
آبشار گورگور سبلان
دره شیروان کوه سبلان

کوه سبلان دارای ارتفاعات بلند و دره های عمیقی می باشد. یکی از این دره ها، دره شیروان (شیروان دره سی) نام دارد. این دره از آبگرم شابیل در دامنه سبلان آغاز و تا دشت لاهرود ادامه می یابد و چون را دسترسی مناسب و آسانی به این دره نیست پس طبیعت آن بکر و دست نخورده است.

شیروان دره سی
شیروان دره سی
چشمه آبگرم شابیل

دردامنه‌ کوه سبلان چندین چشمه‌ آب گرم هست که یکی از معروف‌ترین آنها چشمه‌شابیل است. مجتمع آب گرم شابیل در همین محدوده قرار دارد که امکان استفاده از آب ‌درمانی، پارکینگ و رستوران را برای گردشگران مهیا کرده است.

مجتمع آبگرم شابیل
مجتمع آبگرم شابیل

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل