عمارت تاریخی آقازاده

عمارت تاریخی آقازاده

خانه تاریخی آقازاده

عمارت آقازاده در مرکز شهر اردبیل (میدان عالی‌قاپو) از جمله نمادهای معماری این شهر می‌باشد. این خانه قاجاری در عصر ناصری در زمینی مستطیل شکل به مساحت تقریباً هزار و چهارصد مترمربع در دو طبقه و بخشی از آن در سه طبقه (دو بام) بنا شده‌است. این خانه تنها عمارت از هفت عمارت حاج اسماعیل آقااُف تاجر سرشناس دوره قاجار می‌باشد که از آسیب حوادث و گذر زمان جان سالم بدر برده، آقااُف با مناطق آسیای میانه و قفقاز دادوستد می‌کرده که در یکی از سفرهای تجاری‌اش به کشور روسیه، نقشهٔ این عمارت را تهیه کرده و به ایرن آورده‌است.

این بنا در محدوده شهر اردبیل در طول جغرافیایی ۲۵/۱۷/۴۸ و عرض جغرافیایی ۱۲/۱۵/۳۸ قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۶۴ متر میباشد. خانه آقازاده از بناهای دوران قاجاریه در اردبیل میباشد که در سال ۱۳۲۱ هجری قمری ساخته شده است. خانه آقازاده به ابعاد ۳۲×۳۲ متر است. بخش اعیانی آن به ابعاد ۷۴/۷×۱۳ متر حدوداً با ارتفاع ۹۰/۵ متر که این بنا مشتمل بر اتاق شاهنشین – اتاق نشیمن – صندوق خانه – مطبخ – راهرو و ایوان است.

عمارت اقازاده

این خانه دارای تالار مرکزی با پنجره اورسی مشرف به ایوان با شیشه ای رنگین میباشد. طرفین تالار دارای دو درب بوده که به راهروهای کناری منتهی میشود. راهرو سمت شرقی در سالهای قبل در اثر تفکیک بنا از بین رفته است. راهرو سمت غربی دارای ورودیهای به اتاق ضلع غربی و نیز آشپزخانه میباشد. ایوان دارای ستونهای چوبی بوده و تزئینات بالای ایوان نیز چوبی میباشد. حیاط مستطیل شکل خانه دارای دیوارهایی با ازاره سنگی و جرزهای آجری میباشد.

بازسازی و ثبت ملی عمارت آقازاده

عرصه‌ی این عمارت شامل دو حیاط بزرگ و کوچک بوده و اعیانیِ آن شامل اندرونی و بیرونی می‌باشد. حیاط این عمارت در میان دو بنا قرار گرفته‌است که بنای شرقی شامل سردر با سکوهای سنگی، هشتی (دالان) و در طرفین آن اسطبل اسب‌ها، انبار علوفه و اقامتگاه خدمه بوده‌است. در وسطِ حیاطِ آجرفرش شده، حوض سنگیِ مستطیل شکلی، با سنگ‌های تراشیده و فواره قرار دارد، همچنین با اندکی فاصله در طرفینِ این حوضِ سنگی، باغچه‌های بزرگی با حاشیه‌های سنگ‌چینی به چشم می‌خورد.

عمارت اقازاده

در قسمت بیرونی یک تالار بزرگ (شاه نشین) با اتاق‌های دو در وجود دارد، این اتاق که نسبت به سایر بخش‌های عمارت ارتفاع بیشتری دارد در وسط دو دهلیز و رو به حیاط قرار گرفته‌ است. از دیگر تزئینات داخلی این عمارت می‌توان به گچ بری‌ های اطراف طاقچه‌ها و پنجره‌ها، و نقاشی دیواریِ تالار اصلی اشاره کرد که این عمارت را از سایر بناهای هم‌ عصر خود متمایز می‌کند.

سنگ‌های اِزاره، ستون‌ها و تزیینات چوبیِ ایوان و رواق، و هِره، گره‌چینیِ و تاج آجری، در کنار یکدیگر زیبایی منحصر بفردی به نمای بیرونی بنا بخشیده است.

عمارت اقازاده

عمارت اقازاده

این اثر تاریخی با شماره ثبت ۱۹۵۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. پس از بازسازی و مرمتِ مجدد (تقریباً به سبک و سیاق بنای اصلی) در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۱ با عنوان رستوران سنتی تاج شهر در اختیار عموم قرار گرفت. این عمارت در اردبیل، میدان عالی‌قاپو، خیابان منصوریه، نیش کوچه اعتماد واقع می‌باشد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل