عمارت تاریخی نوری زینال

عمارت تاریخی نوری زینال

خانه تاریخی نوری زینال

شاید بتوان گفت که بسیاری از مردم ایران حتی برای یک‌بار هم که شده به شهر تاریخی اردبیل  سفر کرده‌اند؛ ولی اکثر مردم از بناهای معروفی مثل بقعه شیخ صفی  دیدن کرده‌اند و از تلفیق زیبای طرح و رنگ، آیینه و کاشی، فیروزه‌ای و طلایی لذت برده‌اند. اما برخی از جاهای دیدنی اردبیل از دید عموم دور مانده است. یکی از این جاذبه‌ها خانه های تاریخی نوری است.

آشنایی با خانه تاریخی نوری

خانه نوری زینال که با نام خانه خوئی نیز شناخته می‌شود، از خانه‌های تاریخی اردبیل است. قدمت این بنا به دوره قاجار بازمی‌گردد و در میدان سرچشمه اردبیل واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۸۶ با شماره‌ی ثبت ۲۰۱۴۳ به‌‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه نوری در گذر کم عرضی که به کوچه معصوم شاه معروف است واقع شده است .سردر ورودی این بنا و در چوبی زیبای آن سالها پیش تخریب و سردر جدید با نمای سیمانی و درب فلزی ایجاد شده است. ورود به بنا از طریق هشتی مستطیل شکل با میسر می گردد که با وجود چهار پله ارتباط با حیاط از طریق هشتی تأمین می گردد. همچنین هشتی با اتاقکی در سمت چپ ورودی ارتباط دارد که در سالهای گذشته به عنوان انبار و تنورخانه کاربری داشته است.

معماری ساخت خانه نوری

حیاط مستطیلی شکل و دارای دو طاقچه بزرگ با درختهای قدیمی می باشد که بر زیبایی حیاط افزوده است در گذشته حوضی سنگی در وسط حیاط وجود داشته که در حال حاضر تخریب و حوضی سیمانی جایگزین آن شده است. ساختمان خانه نوری در سمت غربی حیاط واقع شده ، ساختمان در یک طبقه و دو بخش تشکیل شده هر دو طبقه دارای نمای آجری ساده و اورسی هفت دری با زیبایی مزین به آیه وان یکاد با طرحهای اسلیمی زیبا و شیشه های رنگی شده است.

از تزیینات این بنا می توان به آجرکاری نما و گچبری های داخل شاه نشین که در نوع خود منحصر می باشد اشاره کرد.

بنای تاریخی خانه نوری

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل