عمارت وکیل الرعایا، گنجینه تاریخی اردبیل

عمارت وکیل الرعایا، گنجینه تاریخی اردبیل

آشنایی باعمارت مجلل و باشکوه وکیل والرعایا

عمارت‌های مجلل و زیبایی که به قدمت زمان در تاریخ این کشور ریشه دارند در بیشتر نقاط ایران و شهرهای بزرگ جای خوش کرده‌اند؛ چهاردیواری‌های مجللی که زمانی برای خود روح زندگی بودند و نسل در نسل خانواده‌های بزرگی را در خود جای داده اند. حال این عمارت‌های چشم نواز و قدیمی که هنوز هم در دل‌شهرهای ما کنج عزلت گزیده‌اند، منتظر بازدید کننده‌هایی هستند که بار دیگر زندگی را به حیاط این خانه‌ها باز گردانند.

 

ماقصد داریم تا امروز شما را بایکی از این عمارت های تاریخی که در شهر اردبیل واقع شده است آشنا کنیم .

خانه وکیل الرعایا

عمارت وکیل والرعایا اردبیل

خانه وکیل (وکیل الرعایا) که در محله طوی یکی از محلات قدیمی شهر اردبیل واقع شده از آثار دوران قاجار بوده که در زمان جنگ جهانی دوم نیز مقر حزب توده در اردبیل بوده است و پس از فوت مرحوم هاشم خان وکیل آخرین فرد مقتدر خاندان وکیل الرعایا چندان توجهی به حفظ آن نشده است.

این بنا قبلاً دارای ساختمان مرکزی و واحدهای اندرونی و بیرونی بوده که در طراحی اولیه آن تالار مرکزی به کلیه واحدهای جنبی اشرافیت داشته است.

سردرب اصلی ساختمان و طاق نمای آن متأسفانه در تعریض کوچه طوی در سالهای قبل توسط شهرداری تخریب شده و بدین ترتیب ریتم کلی پلان از بین رفته است.

معماری ساخت عمارت وکیل والرعایا

در حال حاضر بخش با ارزش بنا یعنی تالار در سمت غربی ساختمان و در جوار کوچه طوی واقع شده و دارای ابعاد ۱۰×۵ متر می باشد. ضلع شرقی تالار که مشرف به حیاط می باشد دارای پنجره ارسی بسیار زیبایی منقش به شیشه های رنگین میباشد. این پنجره به سمت ایوان متشکل از چهار ستون چوبی قرار گرفته که در سالهای اخیر با اندود گچ وسیمان روی ستونهای چوبی پوشانده شده است. داخل تالار دارای آئینه کاری و مقرنس کاریهای بسیار زیبایی است که نقاشیهایی نیز در پیرامون آنها دیده می شوند. سرتاسر این تالار دارای زیرزمینی است که سقف آن بصورت طاق گهواره ای زیبا با عرقچینی در وسط تزیین یافته است.

عمارت وکیل

عمارت وکیل الرعایا

ثبت خانه وکیل در فهرست آثار ملی ایران

این بنای تاریخی متعلق به دوره قاجار ، در سال ۱۳۷۸ تحت شماره ۲۵۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در حال حاضر به عنوان مرکز ایرانشناسی مورد استفاده قرار گرفته است. ساماندهی و بازسازی بخشهای تخریب شده این بنا از برنامه های اجرایی سالهای آتی میباشد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل