غار یخگان خلخال

غار یخگان خلخال

غار یخگان کوه بوزخانا داغی

یخگان نام غاری است که در نزدیکی آب گرم معدنی گیوی قرار دارد. آب گرمی که گرمای خود را از کوه آتشفشانی سبلان می گیرد و دمایی حدود ۶۰ درجه سانتی گراد است. در حالی که غار یخگان سرد و یخ زده است .همین ویژگی خاص غار یخگان ، آن را از سایر غار ها متمایز کرده است.

کوه یخگان
کوه یخگان (بورخانا داغی)

این غار در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر خلخال قرار دارد. خلخال شهری در جنوب استان اردبیل است و آب و هوایی کوهستانی دارد. به سبب تغییرات آب و هوایی مداومی که در نقاط مختلف این شهر رخ می دهد در گذشته آن را با نام “خال خال” می شناختند.

درون غار یخگان

غار یخگان حدود هزار هکتار مساحت دارد . دارای دو دهانه با اختلاف حدود ۲۵ کیلومتر است ، ورودی اصلی آن تنها نیم متر قطر دارد البته این غار ورودی دیگری نیز دارد ، ولی چون تنگ تر است کمتر از آن استفاده می شود.

پس از ورود به غار از طریق ورودی اصلی و طی مسیری حدودا ده متری به تالاری بزرگ می رسیم که در آن حوضچه هایی با عمق حدود ۲۰ سانتی متری در ارتفاع ۱/۵ متری در کف غار تشکیل شده است. آب این حوضچه ها در اثر بخار شدن آب درون غار و برخورد آن با دیواره سرد غار تامین می شود.

ورودی غار یخگان
غار یخگان

سقف غار پر از استالاکتیت است. استالاکتیت یا سنگ چکنده ، ستونی از مواد معدنی است که به صورت قندیلی از سقف غار آویزان باشد.

غار یخگان
استالاکتیت ها در غار یخگان
غار یخگان
غار یخگان خلخال

معجزه طبیعت در غار یخگان

به طرز عجیبی در زمستان درون آن گرم و در تابستان سرد است .در واقع وقتی که هوای بیرون غار گرم است، انجماد صورت می‌گیرد و با سرد شدن هوای خارج، نه تنها یخ تشکیل نمی‌شود بلکه یخ‌های موجود نیز به تدریج ذوب می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت غار یخگان خلخال اعجاز معکوس طبیعت است.

درون غار محفظه هایی به سمت بیرون قرار دارد که عمل تهویه را انجام می دهند و همواره اکسیژن تازه در محیط وجود دارد. دمای داخل غار عکس دمای بیرون است و فاصله کم غار با آب گرم گیوی اعجاب آن را چندین برابر می کند. همین ویژگی های خاص غار یخگان باعث شده گردشگران زیادی در سفر به اردبیل از این غار نیز دیدن کنند.

غار یخگان یخچالی طبیعی

غار یخگان به سبب خاصیت یخچالی که دارد در گذشنه بومی ها  از آن به عنوان یخچال استفاده می کرده اند ، به همین دلیل آن را یخگان نامیده اند. البته هنوز هم برخی از بومیان آن منطقه همانند مردم روستاهای گندم آباد و جلال آباد، رکن آباد در فصل تابستان یخ مصرفی خود را از غار یخگان تأمین می کنند و اعتقاد دارند که یخ این غار شفا بخش است .

این غار در سال ۱۳۸۱ به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است . اما با این وجود به علت زلزله و البته بی توجهی به این اثر طبیعی و کند و کاو های خودسرانه و غیر تخصصی در این غار ، موجب از بین رفتن بخشی از غار و انسداد تعدادی از مسیر های آن شده است.

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل