قلعه ارشق، یادگار حکومت اشکانیان

قلعه ارشق، یادگار حکومت اشکانیان

قلعه ارشق مشگین شهر

مشگین شهر یکی از جاذبه های گردشگری استان اردبیل است که داری مناطق گردشگری و آثار تاریخی متعددی می باشد، یکی از آثار تاریخی معروف مشگین شهر قلعه ارشق است.

قلعه تاریخی ارشق  مربوط به دوره سلجوقیان -ایلخانی می باشد، این قلعه در نزدیکی روستاهای تُبنق و دوست بیگلو واقع در شهرستان مشگین قرار دارد.

این قلعه در تاریخ   ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شماره ی ثبت ۸۸۹۳ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تاریخچه ساخت این قلعه مربوط به چه زمانی است؟

ساخت بنای اولیه این قلعه مربوط به دوره اشکانیان می باشد و نامگذاری این قلعه بر همین اساس بوده است؛ نام ارشق از اشک، اول کلمه اشکانیان گرفته شده که بنیان گذار سلسله اشکانیان در سال ۲۲۸ق.م می باشد.

قلعه ارشق  در دوران های مختلف اسلامی و تاریخی از جمله دوره ساسانی، سلجوقی و ایلخانی مورد توجه قرار داشته و  از آن در زمینه های نظامی و دفاعی برای مقابله با بیگانگان استفاده می شد.

معماری ساخت قلعه ارشق به چه شکلی می باشد؟

معماری ساخت این قلعه شباهت زیادی به معماری قلعه قهقه (واقع در مشگین شهر) و قلعه بابک دارد.

قلعه ارشق بر روی  یک صخره طبیعی و دامنه های اطراف آن قرار دارد، این قلعه دارای دیوار های با صخره های خطرناک عمودی شکل طبیعی می باشند که گویا بدست بشر پیرایش یافته اند. علت پیدایش این صخره های عمیق فوران کوه آتشفشانی سبلان و فرسایش طبیعی بوده است و تنها راه صعود به قلعه فقط از ضلع جنوب شرقی آن امکان پذیر می باشد.

قلعه ارشق مشگین شهر

 قلعه  ارشق از چه قسمت های تشکیل شده ؟

این قلعه دارای چندین برج مدور  در دور قلعه است که با مصالحی از سنگ تراش خورده و سارج  ساخته شده و هم اکنون تنها قسمتی از این معماری باقی مانده است. در قسمت فوقانی قلعه خرابه هایی از بناها و آب انبارهای سنگی قرار دارد که توسط بشر کنده و ساخته شده به چشم می خورد. معماری قلعه ارشق با گذشت زمان در اثر عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده و میراث فرهنگی در صدد بررسی مطالعات باستان شناسی و حفظ و احیاء آن می باشد.

چگونگی دسترسی به قلعه ارشق

قلعه ارشق در ۳۰ کیلومتری شمال غربی مشگین شهر، در ۴ کیلومتری شرق روستای دوست بیگلو و ۶ کیلومتری غرب روستای تبنق قرار دارد. در پایین دره این قلعه باغات سرسبز میوه قرار داشته و رودخانه قره سو جاری است.

برای  صعود کردن به بالای این قلعه  باید از راه بزرو از روی صخره‌های خطرناک عبور کرد و خود را به بالای قلعه رساند.

در بالای قلعه در سمت شرق آن پی بنایی از آجر دیده می‌شود که به احتمال زیاد جایگاه و اطاقک دیده بانی یا ساخلوی قلعه بوده‌است.

قلعه تاریخی ارشق

در قسمت غربی بالای صخره حدود هفت متر به طرف پایین نزدیک پرتگاه آب‌ انباری با ابعاد ۵* ۳ مترقرار دارد که  از سنگ‌های لاشه‌ای مکعبی شکل احداث کرده‌اند.

بر روی این سنگ‌های لاشه ای دو لایه موازی آجرهای قرمز رنگی را به صورت دیواره‌های دو جداره با ملات ساروج چسبانده‌اند که مانع نفوذ آب به داخل دیواره‌ها و صخره‌ها می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل