قلعه بوینی یوغون، قلعه ی آدم خوار باقدمت۳۰۰۰ ساله

قلعه بوینی یوغون، قلعه ی آدم خوار باقدمت۳۰۰۰ ساله

قلعه بوینی یوغون با تاریخی رازآلود واسرار آمیز

قلعه بوینی یوغون یکی از آثار تاریخی  معروف استان اردبیل می باشد که  دارای تاریخ راز آلود و معماری بی نظیر است و به همین سبب موجب شده به عنوان یکی از آثار شاخص گردشگری این استان و کشور مورد استقبال مسافران قرار گیرد.

این قلعه اسرار آمیز در در ۱۱ کیلومتری شهر نیر و در جوار روستای کورعباسلو سر برافراشته است که اسرار زیادی در درون خود نهفته است.

قلعه بوینی یوغون

قلعه باستانی بوینی یوغون که  در روستای کورعباسلو واقع شده یکی از مهمترین دژهای این منطقه است که قدمت آن به قبل از تاریخ اسلام باز میگردد و هم اکنون  نیز نشانه هایی از تمدن چهار هزار و ۵۰۰ ساله پیش از دوران مفرغ تا عصر اشکانی و دوران اسلامی در آن یافت می شود.

دژ بوینی یوغون معروف به قلعه آدم خوار

دژه  بوینی یوغون که در زبان ترکی به معنای گردن کلفت است بر روی قطعات سنگی واقع شده تا جایی که  اصطحکام این دژ موجب شده مردمانی که قرن ها قبل در این منطقه می زیستند باور خرافی مبنی بر گم شدن گردشگران و افراد کنجکاو مراجعه کننده به قلعه داشته باشند، و به همین سبب به این قلعه صفت قلعه آدم خوار را داده اند.

قلعه بوینی یوغون

اهالی این روستا می گویند که قرن ها پیش مردمانی که به روستای کورعباسلو می آمدند  پس از رسیدن و بازدید از این قلعه به صورت کاملاً رازآلود ناپدید می شده و دیگر هیچ اثری از آنان پیدا نمی شد و مردم محلی نیز از ترس به سراغ آنان نمی رفتند.

اتفاقات عجیب و ناپدید شدن انسانها، کم کم  باعث شد که این دژ در میان اهالی روستا به قلعه ی آدم خوار مشهور شود  و در محافل عمومی داستان های زیادی درباره ی این قلعه بر سر زبانها بیوفتد  تا جایی که شب های هیچ کس جرعت  رفتن به نزدیکی این قلعه را هم نداشتند.

قلعه بوینی یوغون عباسلو

علت ترسناک بودن قلعه و ناپدید شدن افراد چه بود؟

با توجه به پیشرفت کردن علم در زمینه های باستان شناسی  و تحقیاتی که بر روی این قلعه انجام شده علت مخوف بودن این قلعه برای پژوهشگران و مردمان منطقه مشخص شد.

پژوهشگران با برسی معماری ساخت قلعه متوجه شدن که این  قلعه  دارای دیوار های با ارتفاع ۳۰۰ متر است که از دو طرف غیر قابل نفوذ می باشد و به همین دلیل دسترسی به آن غیر ممکن است کسانی که وارد قلعه می شدند دیگر هیچ راهی برای خارج شدن از آن پیدا نمی کردند و مجبور می شدند تا آخر عمر در قلعه بمانند.

کاربرد اصلی این قلعه چه بوده و به چه منظوری از آن استفاده می شد؟

به گفته کارشناسان باستان شناسی این قلعه در زمان اشکانی و ما قبل آن کاربرد نظامی و مسکونی داشته زیرا از هر دو منظر دارای امکانات لازم بود. قرار گرفتن قلعه در چنین موقعیتی باعث می شد در صورت حمله ی دشمنان به این قلعه صعب العبور   مردمان در برابر بلا ها در امان باشند .

اولین ساکنان این قلعه به دلیل اینکه در ارتفاع سکونت داشته اند،  برای دستیابی راحت به آب، حوضچه های سنگی را در بالای قلعه ساخته اند. حوضچه هایی که مردم  منطقه معتقد بودن داری عمق نا محدود است.

آثار این حوضچه هنوز هم پا برجا هست به طوری که ریس میراث فرهنگی  استان می گوید این حوضچه های سنگی  فرصت مطلوبی برای ذخیره سازی آب برف و باران  فراهم می کرده است.

حوضچه قلعه بوینی یوغون حوضچه قلعه بوینی یوغون

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل