قلعه تاریخی اولتان

قلعه تاریخی اولتان

اولتان، یادگار دوره اشکانیان

اولتان نام دژی قدیمی در کنار رود ارس و نزدیکی روستای اولتان است و به همین دلیل اولتان نام گرفته است.روستای اولتان در شمال استان اردبیل، شهرستان پارس‌آباد،بخش مرکزی دهستان قشلاق شمالی قرار دارد. قلعه اولتان ۲۲۰۰ سال قدمت دارد گفته می شود هنوز قسمت اعظم ساختمان‌های قلعه در زیر خاک مدفون است. این قلعه در ۲۵ اسفند سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران  به ثبت رسیده است.

قلعه اولتان

تاریخچه قلعه اولتان

تاریخ قلعه اولتان (اولتان قلعه سی)  با توجه به آثار به‌جای مانده ، به دوره قبل از اسلام بازمی‌گردد. در واقع این قلعه مربوط به دوره ساسانی است. بنابر کاوش‌های کارشناسان، از دوران اسلامی  اشیایی همچون سفال کشف‌شده است. این قلعه با توجه به ترکیب باقی مانده از آن ، یک دژ نظامی بوده است.

مساحت این دژ ۳۲۰ هزار متر مربع ‌است و به دست اشکانیان بنا شده و تا قرن ۱۲ هجری مورد استفاده قرار گرفته است.دورتا دور شهرخندقی ۱۵ متری ساخته شده بود تا قلعه را از گزند دشمنان حفظ کند. این خندق با کانال کشی که از رود ارس انجام شده بود همواره پر از آب بوده است.

قلعه اولتان پارس آباد

روستای اولتان

این روستا از سطح دریا ارتفاعی حدود ۷۰ متر دارد. اهالی مسلمان اولتان به زبان ترکی آذری سخن می‌گویند.شغل اغلب مردم آن کشاورزی و دامداری است و محصولاتی چون گندم، پنبه، چغندرقند و انواع صیفی‌جات از تولیدات این منطقه است.ازجمله صنایع دستی روستای اولتان گلیم، جاجیم و نمد را می توان نام برد.

با توجه به زمین‌های حاصل خیزی که این  روستا دارد از روستاهای مهاجر پذیر استان اردبیل محسوب می شود.مردم اهل روستای اولتان برای جشن‌ها و اعیاد ملی، مراسم‌هایی با نمود آیینی همراه موسیقی عاشیقی برگزار می‌کنند.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل