قله آیقار، زیبا ترین قله ایران

قله آیقار، زیبا ترین قله ایران

قله آیقار مشگین شهر

قله آیقار با ارتفاع ۴۰۲۰ متر بعد از سه قله سبلان و هرم کسری که جز قلل کوهستان سبلان هستند، چهارمین قله مرتفع شمال غرب ایران است و در عین حال یکی از زیبا ترین قلل ایران می باشد. دامنه این قله محل بسیار مناسب برای کمپینگ است واز این لحاظ در میان سایر قلل بی رقیب می باشد.

مسیر های دسترسی به قله آیقار

برای صعودکردن به قله آیقار از طریق تفرجگاه بیلاقی تندیرلی که در ضلع جنوبی روستای موئیل در دامنه غربی ساوالان که یکی از زیباترین مسیر های کوهنوردی در کوههای اطراق مشگین شهر می باشد عبور کرد. این مسیر شگفت انگیز به دلیل شیب ملایم ومناظر زیبای همچون چمنزار های گسترده و آبشار ها وفضا های زیبا بیلاقی و عشایری که در اطرافش وجود دارد به یقین یکی از به یادماندنی ترین صعود های هر کوهنوردی خواهد بود.قله ایقار

مسیر فوق العاده دیدنی و جذاب قینرچه به آیقار

یکی دیگر از مسیر های که می توانید خود را به وسیله آن به آیقار برسانید عبور از مسیر چشمه قینرچه به آیقار است که به داغ ترین چشمه جهان معروف می باشد و شما می توانید قبل از صعود کردن به قله آیقار یک آبتنی لذت بخش را در این چشمه شگفت انگیز تجربه کنید.

 در هنگام پیاده روی از هر دو مسیر تندیرلی و قینرچه برای رسیدن به قله آیقار شما شاهد چشمه های بزرگ وکوچک  و دره های زیبایی که مملو از درختان وگیاهان وحشی خوش عطر است خواهید بود.

(با قینرچه بیشتر آشنا شوید)

    (آشنایی با چشمه های مشگین شهر)

قله ایقار

دریاچه ی آیقار معروف به صمد گولی در ارتفاع ۳۵۰۰ متری

دریاچه زیبا آیقار که به صمد گولی نیز مشهور است در بالای کوه آیقار و درارتفاع ۳۵۰۰ متری از شهر مشگین شهر واقع شده است.

این دریاچه در میان طبیعت بسیار زیبا، بکر و وصف ناشدنی آیقار با پیوستن رودهای شکل گرفته از برفهای ذوب شده بوجود آمده است. در بالا دست این دریاچه کوه ککیللی آیقار ودرپایین دست آن بیلاقات بسیار زیبای تندیرلی قرار دارد که همه ساله گردشگران زیادی را به خود جلی می کند.

پیشینه ی نامگذاری قله آیقار 

در مورد نامگذاری آیقار نظرات متعددی وجود دارد اما به نظر می رسد صائب ترین نظریه انتساب نام این قله به دو عنصر اصلی و جدایی ناپذیر آن یعنی برف و خرس باز میگردد که آی در زبان ترکی به معنی خرس و قار به معنی برف است.

با توجه به روایت های که از بزرگان این منطقه نقل می شود تا دو سه دهه قبل خرس های زیادی در این منطقه دیده می شد به طوری که آثار رد پاهای آن ها در کنار چشمه ها به وضوح مشخص بود اما بعد ها به دلیل احداث جاده های متعدد عشایری و هجوم گردشگران به مناطق بکر، کم کم تعداد این حیوان در منطقه کم شده به طوری که به حد انقراض رسیده است و در چند سال اخیر شاید کم تر کسی باشد که بتواند توله خرس ها را در این منطقه ببینند.

پس از قله های سه گانه سبلان آیقار تنها قله ای است که دارای یخچال های طبیعی دائمی است هرچند در ابعاد های کوچک هستند از این جهت هر چقدر هم که در فصل تابستان هوا گرم باشد باز هم مناطقی از این قله هستند که برف های آن آب نشده اند.

در زمان های گذشته قبل از اینکه یخچال در میان مردم رایج شود زمانی که مردم از گرمای آفتاب کلافه می شدند به این ارتفاعات پناه می آورند و پس از سپری کردن شب در کوه صبح زود و قبل از طلوع آفتاب خورجین های خود را از برف یخزده انباشته و بسوی شهر حرکت می کردند از همین جهت است که لقب آیقار را به این قله زیبا داده اند.

قله آیقار

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل