مدرسه امام خمینی؛ قدیمی ترین بنای آموزشی استان اردبیل

مدرسه امام خمینی؛ قدیمی ترین بنای آموزشی استان اردبیل

مدرسه تاریخی امام خمینی بیله سوار

در دل دیار کهن ایران زمین که از گذشته به عنوان مهد علم و فرهنگ و هنر شناخته شده است، مدارس تاریخی زیادی وجود دارد که نشان از قدمت دانش و دانش آموزی در این سرزمین پهناور دارد.

ما امروز میخواهیم شما را با یکی از این مدارس قدیمی که در شهر بیله سوار اردبیل واقع شده است آشنا کنیم تا به قدمت دانش ودانش آموزی در سرزمین پهناور ایران پی ببرید.

آشنایی با مدرسه امام خمینی

در دوران سلطنت محمدعلی شاه و احمد شاه از این مدرسه که یک بنای خشتی بوده به عنوان مکتب استفاده می شد و آخوند ملاجواد قرآن و سایر علوم را تدریس می کرد.

اواخر سلطنت احمد شاه درسال ۱۳۰۴بنای خشتی تخریب و مدرسه موجود با معماری یاور ماکوئی از مرزبانان منطقه بیله سوار احداث گردید .

این مدرسه جزء اولین مدارس ساخته شده استان اردبیل می باشد ؛ که در ابتدا بنام مدرسه پهلوی ، سالها طالبان علم و دانش بیله سوار و نواحی اطراف آن را به خود جذب میکرد. این مدرسه پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مدرسه امام خمینی تغیر نام داده شد.

مدرسه امام خمینی نمین

نمای داخلی بنا از چه قسمت های تشکیل شده است؟

این بنا دارای پلان U شکل و کاملاً متقارن است. فضاهای آموزشی شامل چهار کلاس درس، یک تالار در بخش شرقی با عنوان کتابخانه و یک تالار در بخش غربی که به فضای اداری تفکیک شده است که در طول سال ها دچار اندک تغیرات شده ولی خوشبختانه ساختمان قدیمی این مدرسه هنوز هم سالم مانده و امروز عنوان قدیمی ترین بنای آموزشی استان اردبیل و منطقه مغان را یدک می کشد. و جزوء آثار تاریخی و دیدنی شهر می باشد.

مدرسه امام خمینی نمین

ابزار های به کار رفته در ساخت وطراحی بنای مدرسه

این بنا دارای تزئینات آجری زیبا در نما به صورت هره سازی، دوال بندی نقوش هندسی بسیار زیبا با استفاده از آجرهای دو سر (ذوزنقه) و قاب بندی آجری در و پنجره ها می باشد.

ثبت مدرسه امام خمینی در سازمان میراث فرهنگ به عنوان آثار تاریخی اردبیل

این بنا در تاریخ ۸۱/۱۲/۱۷ تحت شماره ۷۵۱۷ به ثبت  میراث فرهنگی رسیده است وکد اثر ۱۸۰۴۰ می باشد. بنای ثانویه مدرسه بیله سوار در محل قدیمی تر با سنگ پی ریزی شده، کلیه هزینه ساخت دبستان توسط اهالی منطقه تأمین و با یاری ساکنین بیله سوار احداث گردید.

 

 

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل