مسجد جامع نمین ، با قدمتی بیش از یک قرن

مسجد جامع نمین ، با قدمتی بیش از یک قرن

مسجد جامع نمین یادگار دوران قاجار

مساجد برای بیش از یک هزاره به ‌عنوان عبادتگاه‌ها در سراسر جهان وجود داشته‌اند. آنچه جالب توجه است این است که تا امروز، زیبایی و تاریخچه‌ی غنی این اماکن مقدس الهام بخش بازدیدکننده‌گان بی‌شماری از سراسر جهان بوده است.

از آنجایی که ایران کشوری مسلمان است میشود به صراحت گفت که در ایران نزدیک به ۷۰ هزار مسجد وجود دارد که تعدای از این مساجد به عنوان آثار تاریخی ایران به ثبت میراث فرهنگی ایران در آمده است.

یکی از این مساجد که دارای بنای تاریخی است مربوط به شهر دار الارشاد اردبیل می باشد.

مسجد جامع نمین

 آشنایی بامسجد جامع نمین

مسجد جامع نمین قدیمی ترین مسجد از دوران گذشته در این منطقه است ،تاریخ ساخت این مسجد مربوط به دوران قاجار در سال ۱۲۷۶ ه.ق می باشد که از زمان احداث آن ۱۵۲ سال می گذرد.

بانی این مسجد بانوی خیر ونیکوکاری بنام فرخنده خانم می باشد. این خانم دختر عباس میرزای قاجار و عیال مرحوم میر کاظم خان بوده که در نمین زندگی می کرد.به دستور ایشان بنابی کهنه وخرابی که در این  مکان قرار داشته تخریب و برروی پی آن  مسجد ساخته شد.

چگونگی دسترسی به مسجد

مسجد جامع در شمال شرقی میدان اصلی شهر ودر خیابان امام خمینی، نرسیده به بازار، جنب صارم السلطنه واقع شده است ، این اثر در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۶۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

 

 

مسجد جامع نمین

مسجد جامع نمین
معماری نمای داخلی وخارجی مسجد

کف داخل مسجد از کوچه بالاتر است که با چند پله دسترسی از میدان به داخل میسر می شود، پلان مسجد مستطیلی شکل می باشد که با شبستان u شکل زنانه در بالا احاطه گشته است،  شبستان مردانه دارای دو فضای مستطیل شکل در طرفین می باشد که کاربری ورودی به شبستان (هشتی) را دارند پوشش سقف مسجد به صورت تخت و با تیرهای چوبی است که با ستون چوبی تزئین یافته ای نگهداشته شده است.

مسجد دارای یک مناره ی آجری بلند است که آجر چینی آن به شکل منظم و نقشه دار و طرح آن به صورت آجرهای ایستاده و خوابیده پایین، تا انتهای مناره ساخته شده است .از مناره برای گفتن اذان و مناجات استفاده می شد، درب ورود به مناره ار داخل شبستان بود که با طی چندین پله به بالا ی مناره می رسید پایین مناره در کف زمین یک دور سنگ چینی شده بود.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل