مسجد جامع کلخوران، نیایش گاهی تاریخی

مسجد جامع کلخوران، نیایش گاهی تاریخی

مسجد جامع کلخوران

مسجد جامع کلخوران در حریم رودخانه قره سو که از وسط روستای کلخوران عبور می کند واقع شده است طول جغرافیایی این بنا ۱۸/۴۸ و عرض جغرافیایی ۱۵/۳۸بوده و  ارتفاع آن از سطح دریا ۱۲۶۰ متر می باشد.

موقعیت مکانی مسجد جامع گلخوران

بنای تاریخی مسجد جامع شیخ کلخوران در روستای کلخوران ، ۳ کیلومتری اردبیل ( که با گسترش شعاعی اردبیل در حال پیوند با این شهر می باشد ) واقع شده است. روستای کلخوران جزء روستاهای اطراف اردبیل و از موقوفات بقعه شیخ صفی محسوب می گردد.

تاریخ احداث مسجد مربوط با متاخر اسلامی ( قرن ۱۰ تا ۱۳ ه.ق ) می باشد. این بنا با توجه به قدمت آن به عنوان مسجد جامع روستای کلخوران محسوب می گردد.

معماری به کار گرفته شده در ساخت مسجد

بنا بر روی سکوئی سنگی به ارتفاع ۹۰-۵۰ سانتی متر قرار گرفته است. ساختمان دارای ازاره سنگی به ارتفاع ۸۵ سانتی متر با بدنه آجری و پوشش چوبی است. مسجد دارای دو مناره آجری با پایه سنگی به قطر ۵۵ سانتی متر و ارتفاع ۹.۶۰ در دو گوشه از نمای اصلی بنا واقع شده است. پلان بنا مربع شکل و با ابعاد ۲۱.۴۰*۱۹.۱۰ و دارای یک بخش الحاقی با گنبد عرقچین در ضلع شمال می باشد.

 

نمای داخلی مسجد جامع گلخوران

نمای داخلی مسجد جامع گلخوران
 شبستان مسجد جامع ازچه بخش های تشکیل شده است؟

ورودی اصلی بنا در ضلع جنوب غربی واقع شده است که پس از عبور از هشتی مستطیل شکل ورود به شبستان میسر می گردد.شبستان دارای ۱۲ ستون چوبی به قطر ۳۰ سانتی متر و پایه سنگی تراش خورده و پنجره هایی در ضلع جنوب غربی و جنوب شرقی که نور شبستان را تامین می کنند.

محرابی ساده آجری در ضلع جنوب غربی قرار دارد.در ضلع شمال شبستان طاقچه ای به عمق حدود ۲ متر با نقاشی های زیبایی از رنگ روغن مزین به اسماء متبرکه و اشعاری در مورد مصائب عاشورا می باشد.پنجره های مشبک شبستان زنانه در ضلع شمال شرقی و شمال غربی شبستان مردانه به چشم می خورد.شبستان زنانه به صورت L شکل و دارای یک ورودی از ضلع شمال غربی می باشد و پوشش آن در بخشی آجری حصیری و در بخش دیگر به صورت تیر پوش و در ادامه پوشش چوبی شاه نشین مردانه می باشد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل