مشگین، شهر زیبایی

مشگین، شهر زیبایی

مشگین، شهر زیبایی های ایران

شاید خیلی ها اسم مشگین شهر را شنیده باشند این شهر در دامنه کوه سبلان قرار دارد و جزء معدود شهرهایی است که میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا به تماشای آن آمده اند. مشگین شهر یکی از شهرهای استان اردبیل می باشد که خود شهرستان های لاهرود، اهر و فخر آباد را شامل می شود. این شهر در دامنه سبلان و در ارتفاع  ۱۳۹۴متر از سطح دریا قرار دارد.

دو مسیر ارتباطی برای رسیدن به شهر مشگین وجود دارد:

اهر (آذربایجان شرقی) و اردبیل (مرکز استان) که پل ارتباطی این شهر باسایر شهر ها است.

مشگین شهر یک منطقه کوهستانیست که داری آب و هوای چهارفصل می باشد به همین علت شغل اکثر مردم این شهر دامداری، زنبور داری، کشاورزی و باغبانی است. این شهر جاذبه های گردشگری و آثار  تاریخی زیادی دارد که میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

چشمه های آب گرم مشکین شهر

مشگین شهر چشمه های آب گرم معدنی زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به  قینرچه، قوتور سویی، ملک سویی، شابیل سوئیل، ایلاندو و آق اشاره کرد.

چشمه مشکین شهر

قینرچه سویی در جنوب مشگین شهر و در فاصله تقریبی ۱۵کیلومتری آن واقع شده است. چشمه اسیدی قینرچه از نوع کلر و سدیم است که با دمای ۸۲ درجه، داغ‌ترین چشمه آب معدنی ایران و دومین چشمه آبگرم جهان محسوب می‌شود.

آبگرم شابیل در ۵۰ کیلومتری مشگین‌ و ۲۷ کیلومتری لاهرود و در چندکیلومتری آب گرم قوتور سویی و در پای کوه واقع شده است. دمای آب در مظهر چشمه ۴۸ درجه سانتی گراد است.

ابگرم شابیل

پل معلق مشگین شهر

پل معلق مشگین شهر بزرگترین پل خاورمیانه می باشد. این پل در منطقه ای ساخته شده که از روی دره های سرسبز عبور می کند و بخشی از مسیر آن به صورت شیشه ای طراحی شده تا هرکس که از آن عبور می کند بتواند تمام مناظر سرسبزی را که در دره عمیق زیرپایش قرار دارد تماشا کند. عرض این پل ۲ متر بوده و در ارتفاع ۸۰ متری از عمق دره احداث شده است. و از زمان تاسیس این پل    از سال ۹۴ به یکی از نقاط پرجاذبه گردشگری استان اردبیل تبدیل شده است.

پل معلق مشگین

شیروان درسی مشگین شهر

شیروان درسی نام یک دره در دامنه سبلان، واقع درشهر مشگین می باشد که بسیار عجیب وشگفت انگیز است. شیروان دره مجموعه ای متنوعی از اشکال فرسایشی تشکیل شده که از جمله می توان به دودکش جن، تخت دیو، فرسایش لانه زنبوری، آبشار های متعدد، چشمه های آبگرم و معدنی همچون شابیل سویی و آت گولی اشاره کرد. این دره زیبا در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود قرار دارد. ارتفاع این دره از سطح دریا ۲۲۰۰ متر و مساحت آن ۷۵ کیلومتر مربع می باشد.

 

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل